Mały ZUS Plus 2020 – zasady skorzystania z ulgi i termin złożenia wniosku

mały zus plus 2020 kryteria skorzystania i termin wniosku

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ulgę Mały ZUS w Mały ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy aktualnie korzystają z ulgi Mały ZUS mają czas do 8 stycznia 2020 roku na wyrażenie chęci korzystania z tej ulgi w dalszym ciągu na dotychczasowych zasadach. Natomiast jeszcze niekorzystający przedsiębiorcy z ulgi Mały ZUS, którzy spełnią określone wymogi mają czas do końca lutego na złożenie wniosku, za sprawą którego również będą mogli opłacać mniejsze składki ZUS. Jakie są warunki skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus aktualnie, a jakie będą obowiązywać od lutego? O ile mniejsze składki będą mogli zapłacić przedsiębiorcy dzięki uldze Mały ZUS Plus?

Czym jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus to ulga dla małych przedsiębiorców, którzy po spełnieniu określonych wymogów będą mogli opłacać mniejsze składki ZUS – proporcjonalnie pomniejszone względem osiąganych dochodów.

Jaki jest aktualny próg przychodowy do skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus?

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują przepisy, które pozwalają przedsiębiorcom opłacać składki w wysokości proporcjonalnie mniejszej względem przychodu. Próg przychodowy, poniżej którego można korzystać z ulgi to 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku (63 000 PLN).

Z ulgi Mały ZUS Plus korzysta aktualnie niespełna 190 tys. przedsiębiorców.

Jakie wymogi skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus będą obowiązywać od 1 lutego 2020 roku?

27 grudnia 2019 roku Prezydent podpisał ustawę, która m.in. modyfikuje aktualnie obowiązujące wymogi skorzystania z małego ZUS i tworzy tzw. Mały ZUS Plus, którego kryteria są następujące:

– roczny próg przychodowy zostaje zwiększony do 120 tys. zł,

– w poprzednim roku należy prowadzić działalność przez co najmniej 60 dni,

– w poprzednim roku nie można rozliczać się w formie karty podatkowej i równocześnie korzystać ze zwolnienia sprzedaży z VAT,

– w imiennym raporcie miesięcznym lub w deklaracji rozliczeniowej należy przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania,

– korzystać z ulgi Mały ZUS Plus można maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności,

– nie można wykonywać działalności na rzecz swoich byłych pracodawców,

– należy zgłosić chęć korzystania z ulgi do końca lutego 2020 roku.

Informujemy również, że nie zmieni się kolejność korzystania z poszczególnych ulg – pierw ulga na start, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek (w 2020 roku jest to 780 PLN), a na końcu Mały ZUS Plus.

Ile można zyskać dzięki Małemu ZUS’owi Plus?

Dzięki rozszerzeniu dotychczasowego Małego ZUS-u, każdego miesiąca najmniejsi przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy aktualnie korzystający z małego ZUS’u mają czas do 8 stycznia 2020 roku na przedłużenie chęci korzystania z tej ulgi. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus, która będzie obowiązywać od przyszłego miesiąca, mają czas do końca lutego.

Zapraszamy również do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją jako sposób unikania podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją, czyli jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Podwójne opodatkowanie dotyczy osób fizycznych o statusie polskiego rezydenta podatkowego. W praktyce oznacza to, że każda osoba, która uzyskuje dochody za granicą może podlegać zasadom podwójnego opodatkowania – w Polsce i w kraju, w którym podejmuje działalność zarobkową. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Czytaj więcej »
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Jeśli rozpoczynasz lub prowadzisz działalność gospodarczą – w szczególności jednoosobową, musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym, takim jak rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne – są to ubezpieczenia obowiązkowe. Wyjątek może stanowić posiadanie innych tytułów do ubezpieczenia, wówczas niektóre z nich nie będą Cię obejmować w ogóle.

Czytaj więcej »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników przez Internet

Czy zwyczajne zgromadzenie wspólników może się odbyć przez Internet? 

Zwyczajne zgromadzenie wspólników to na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kluczowy organ, obok zarządu i rady nadzorczej. Potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, ugruntowane przez późniejsze wydarzenia pandemii Covid-19, przyczyniły się do istotnych wyzwań w dziedzinie odbywania spotkań na potrzeby funkcjonowania spółki z o.o. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej