Publikacja wyroku TSUE ws. Glencore (sygn. akt C-189/18)

publikacja wyroku sygn akt C 189 18

W poniedziałek 16.12.2019r. nastąpiła publikacja wyroku TSUE o sygnaturze akt C-189/18 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co oznacza, że w tym dniu rozpoczął się miesięczny termin na wznowienie zakończonych już postępowań.

O co chodziło w sprawie o sygnaturze akt C-189/18?

Sprawa dotyczyła węgierskiej spółki „Glencore”, która zajmuje się sprzedażą hurtową zboża, nasion oleistych i pasz dla zwierząt, a wobec której węgierski organ podatkowy podjął decyzję wskazującą na to, że brała udział w oszustwie karuzelowym i bezprawnie odliczyła VAT.
Spółka nie zgodziła się z decyzją węgierskiego fiskusa i zgłosiła skargę do sądu administracyjnego. Jej zdaniem organ naruszył art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej gwarantujący prawo do obrony. Glencore argumentował to tym, że organ posługiwał się dowodami zebranymi w sprawie przeciwko ich kontrahentom, a spółce nie zostały te dowody udostępnione w całości, a jedynie we fragmentach wybranych przez węgierski urząd skarbowy. – pisaliśmy w naszym artykule z dnia 18.11.2019r.

Gdzie można złożyć wniosek o wznowienie postępowania?

Wniosek można złożyć m.in w:

-starostwa powiatowe
-urzędy marszałkowskie
-urzędy miast lub gmin
-wojewódzkie urzędy pracy
-urzędy wojewódzkie
-komendy wojewódzkie policji
-kuratoria oświaty
-Komenda Główna Policji
-Krajowa Izba Doradców Podatkowych
-Ministerstwo Finansów
-Ministerstwo Rozwoju
-Ministerstwo Infrastruktury
-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
-Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
-Ministerstwo Sprawiedliwości
-Ministerstwo Klimatu
-Ministerstwo Zdrowia
-Narodowy Bank Polski
-Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Podsumowanie

Na złożenie wniosku o wznowienie postępowania jest miesiąc od daty publikacji (16.12.2019r.) wyroku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Nasi doradcy podatkowi chętnie pomogą Państwu przy składaniu wniosku oraz w osiągnięciu korzystnego wyroku podczas wznowionego postępowania podatkowego – zachęcamy do współpracy!

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej