KSeF – rewolucja w fakturowaniu i na rynku biur rachunkowych

ksef - krajowy system e faktur

Od 1 października 2021 roku będzie można wystawiać faktury ustrukturyzowane jako jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych. Ministerstwo finansów zakłada, że do 2023 roku stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Jest to spora szansa dla zdigitalizowanych podmiotów, a także rewolucja w fakturowaniu i na rynku biur rachunkowych. Przewiduje się, że nowa rzeczywistość przerośnie biura rachunkowe z poprzedniej epoki i zostaną tylko te najbardziej zinformatyzowane. KSeF ma funkcjonować już od października tego roku.

Faktura ustrukturyzowana będzie uznana za rodzaj faktury elektronicznej. Podatnik jeśli będzie chciał korzystać z tego rozwiązania, będzie musiał założyć specjalne indywidualne konto, gdzie będzie mógł wystawiać e-faktury od października 2021 roku z wykorzystaniem wzoru, który będzie umieszczony na elektronicznej platformie. Będzie również możliwość sporządzenia faktur w systemie księgowo-finansowym podatnika oraz przesłać do KSeF.

Co to jest KSeF?

KSeF to system teleinformatyczny służący do:

otrzymywania faktur ustrukturyzowanych,

przechowywania tych faktur,

uwierzytelniania oraz weryfikacji uprawnień posiadanych przez podatnika oraz, podmiot uprawniony do dostępu do KSeF,

powiadamiania podatnika lub podmiot uprawniony o posiadanych uprawnieniach do wystawiania i dostępu do faktur ustrukturyzowanych,

oznaczania faktur numerem identyfikującym przydzielonym przez ten system,

weryfikowania zgodności wystawionej faktury ustrukturyzowanej z udostępnionym przez MF jej wzorem.

System będzie kierował do podatnika lub osoby uprawnionej do wystawiania faktury ustrukturyzowanej następujących powiadomień o:

braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej w przypadku niedostępności KSeF,

odrzuceniu faktury ustrukturyzowanej w przypadku niezgodności z wzorem faktury ustrukturyzowanej,

– dacie i czasie wystawienia faktury ustrukturyzowanej oraz numerze identyfikującym fakturę ustrukturyzowaną, przydzielonym przez ten system.

Ponadto system ten będzie służył do analizy i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych. Jeśli podmiot nie będzie posiadał uprawnień do systemu do KSeF w celu wystawienia lub dostępu do faktur, powiadomi on o tym podmiot.

Jak wystawić fakturę w KSeF?

Nie będzie możliwości zniszczenia lub zgubienia faktury wystawionej za pośrednictwem KSeF, dlatego też przepisy regulujące zasady wystawienia duplikatów faktur nie będą miały zastosowania. Faktury ustrukturyzowane będą przygotowywane przez podatnika w jego lokalnych lub chmurowych systemach finansowo-księgowych, a następnie przesłane do KSeF za pomocą API. Zostanie również zmodyfikowana aplikacja webowa e-Mikrofirma, aby mikroprzedsiębiorcy mogli korzystać z funkcjonalności oferowanych przez MF.

Po przesłaniu faktury, KSeF przydzieli numer identyfikujący tą fakturę w systemie z oznaczeniem daty i czasu.

Jak wystawić fakturę korygującą w KSeF?

Faktura ustrukturyzowana będzie mogła być korygowana w drodze faktury korygującej:

w postaci faktury ustrukturyzowanej, czyli wystawionej za pośrednictwem KSeF,

według zasad dotychczas obowiązujących (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

Podatnik będzie mógł również pomniejszyć podstawę opodatkowania oraz kwotę należnego VAT już w okresie rozliczeniowym, w którym wystawił fakturę korygującą w postaci ustrukturyzowanej. Nie będzie musiał spełniać żadnych dodatkowych warunków. Nabywca także będzie obniżał VAT z chwilą otrzymania faktury korygującej wystawionej w KSeF.

Jak będą przechowywane faktury w KSeF?

Faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Nie będą miały zatem zastosowania przepisy dotyczące przechowywania i archiwizacji faktur, o których mowa w art. 112 i art. 112a ustawy o VAT.

Wcześniejszy zwrot VAT dla korzystających z KSeF

Dla podatnik, który będzie wystawiał wyłącznie faktury ustrukturyzowane, zostanie wprowadzona preferencja w postaci skróconego do 40 dni terminu zwrotu VAT.

Aby uzyskać zwrot w terminie 40 dni będzie trzeba spełnić następujące warunki:

podatnik przez 12 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres, w rozliczeniu za który została wskazana różnica podatku za zwrot, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz składał za każdy okres rozliczeniowy deklarację,

kwota podatku naliczonego lub kwota różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji do zwrotu w analizowanym okresie nie przekracza 3000 złotych,

podatnik wystawia wyłącznie faktury ustrukturyzowane z wykorzystaniem KSeF w okresie rozliczeniowym, w odniesieniu do którego ubiega się o zwrot VAT, w związku z wykonywaniem czynności, dla których występował obowiązek wsytawnia faktur, uwzględnionych w rozliczeniu

Podatnik zostanie zwolniony z obowiązku przesyłania na żądanie organów podatkowych struktury JPK.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.