Spis treści
Zastanawiasz się jak opodatkować swój e-commerce? Handel internetowy staje się powszechnym sposobem na budowanie marki i zdobywanie klientów – mowa tutaj o podmiotach sprzedających w tradycyjny sposób, a także to sposób na uruchamianie nowego biznesu. W Polsce jest ponad 25,8 miliona internautów, prawie połowa z nich przynajmniej raz zrobiła zakupy online. Aby rozpocząć działalność internetową, trzeba zapoznać się z obowiązkami prawnymi jakimi są:
– rejestracja działalności gospodarczej (po przekroczeniu przychodu w wysokości 1/2 minimalnej krajowej),
– założenie osobnego dla firmy rachunku bankowego, a następnie powiadomienie o tym urzędu skarbowego,
– złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej podatkowi VAT (w przypadku obowiązkowej rejestracji lub rezygnacji ze zwolnienia),
– wystąpienie o koncesję (jeśli będzie to w założeniach charakteru działalności),
– zgłoszenie się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Jakie dane firmowe powinny być zamieszczone na stronie sklepu internetowego?
Jeśli chcemy prowadzić handel internetowy, to powinniśmy zamieścić na stronie sklepu informacje dotyczące:
· nazwy firmy,
· adresu siedziby,
· numeru NIP,
· kosztów dostaw,
· terminów dostaw,
· sposobu i miejsca składania reklamacji,
· terminu, w jakim oferta lub informacja o cenie mają charakter wiążący.
Najpopularniejsze formy opodatkowania dla sklepów internetowych
W warunkach polskich, przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe w formie jednoosobowych działalności gospodarczych mają do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania. Jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych, w ramach którego można rozliczać się na podstawie skali podatkowej, opodatkowanie podatkiem liniowym oraz opodatkowanie na zasadach uproszczonych, które w przypadku handlu internetowego rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (3%). Przed wyborem określonej formy opodatkowania należy zastanowić się jak ma wyglądać nasz biznes. Co będziemy sprzedawać? Na jakie obroty możemy liczyć? Jakie będą koszty? Czy będziemy prowadzić sprzedaż również na rynkach zagranicznych? Odpowiedzi na te pytania pomogą uniknąć pomyłki w wyborze formy opodatkowania.
Opodatkowanie za zasadach ogólnych lub “liniówka”
Wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na te sposoby opodatkowania.
– Opodatkowanie według skali podatkowej – stawki podatkowe uzależnione są od wielkości dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. Istnieją dwa progi podatkowe 17% i 32%. Po przekroczeniu kwoty dochodu określonej w przepisach (85528,00 PLN) wchodzimy automatycznie na drugi próg. W tej formie opodatkowania jest możliwość rozliczenia się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko. To wariant korzystny dla przedsiębiorców, którzy mają mniejsze dochody, duże koszty lub chcą korzystać z różnego rodzaju ulg.
– Opodatkowanie liniowe – stawka podatkowa jest niezależna od wielkości osiąganych dochodów. Jest stała i aktualnie wynosi 19%. Przychody i koszty muszą być ewidencjonowane, dlatego przedsiębiorca powinien prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W tym wariancie nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem i na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Opodatkowanie w formie uproszczonej
Wybierając ryczałt nie trzeba prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, a jedynie ewidencjonować przychody. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie prostsza księgowość sklepu internetowego. Wystarczy ewidencjonować przychody i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy według przyznanej skali podatkowej.
Ryczałt ewidencjonowany – dla osób prowadzących sklepy internetowe, rozliczających się ryczałtem, stawka podatkowa wynosi 3%. W tej formie opodatkowania można rozliczać się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Jak zacząć sprzedawać w internecie?
Zanim zaczniemy sprzedawać, warto zadbać o kilka ważnych elementów w handlu internetowym, aby nasza marka stała się rozpoznawalna wśród klientów.
Strategia marketingowa, za pomocą której stworzymy sposób komunikacji z klientami oraz określimy główne zalety firmy, które pozwolą nam uzyskać przewagę nad konkurencją i wyróżnić się na rynku.
Grupa docelowa – warto stworzyć personę, czyli zwizualizować typowego przedstawiciela klienta marki.
Przedstawienie oferty – powinniśmy opracować profesjonalny sposób prezentacji oferty. Sprzedając przez internet szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dobrą jakość zdjęć oferowanego asortymentu oraz ich opis, który zachęci do kupna. Oferta powinna być zrozumiała i czytelna dla grupy odbiorców, do której ją kierujemy.
Księgowość e-commerce
Jednym z kluczowych aspektów prowadzenia sprzedaży internetowej jest księgowość e-commerce. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu finansami online możemy uniknąć wielu problemów związanych z rozliczeniami oraz kontrolować nasz biznes w czasie rzeczywistym. Warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które specjalizuje się w księgowości dla sklepów internetowych.
Taka współpraca pozwoli nam na dokładne monitorowanie przepływów finansowych, zarządzanie fakturami oraz bieżące dostosowywanie się do zmieniających się przepisów podatkowych. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na rozwijaniu naszej oferty i zwiększaniu sprzedaży, mając pewność, że nasza księgowość jest prowadzona zgodnie z najwyższymi standardami.
Autor treści: Paulina Dzierżęga
Biuro rachunkowe
Uruchamiasz sklep internetowy? Skontaktuj się z nami – obsługa księgowa i podatkowa sklepów internetowych to jedna z naszych specjalności! Nie popełnij błędu już na początku i powierz sprawy księgowo-podatkowe specjalistom!
Napisz do nas tutaj: Kontakt lub przez poniższy formularz.
Biuro rachunkowe Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.