Ulga na złe długi od podatnika wykreślonego z rejestru VAT

Ulga na nieściąglane należności od podatnika wykreślonego z rejestru vat

TSUE orzekł, że czeski przedsiębiorca może pomniejszyć podstawę opodatkowania VAT o nieściągalne wierzytelności nawet, gdy w dniu dokonywania korekty dłużnik nie jest już czynnym podatnikiem. Jakie ma to znaczenie dla polskich przedsiębiorców? Czy będzie w Polsce ulga na złe długi?

Czego dotyczył spór?

Czeska spółka w deklaracji za IV kwartał 2011 roku postanowiła skorzystać z ulgi na złe długi i zażądała zwrotu około 21 000 euro, ponieważ uznała, że skoro ich kontrahent jest w stanie upadłościowym to ich należności są nieściągalne. Czeski urząd skarbowy odmówił spółce prawa do preferencji, powołując się na fakt, że w dniu złożenia deklaracji przez spółkę dłużnik nie był podatnikiem VAT. Czeska firma zakwestionowała tą decyzję, sprawa trafiła do czeskiego NSA, które zadało pytanie prejudycjalne.

Jaką decyzję podjął TSUE?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie miał dużego dylematu w trakcie podejmowania decyzji i wydał wyrok korzystny dla podatnika. Podkreślił, że to iż spółka została wykreślona z rejestru podatników VAT opowiada się za faktem, że jest ona niewypłacalna, a nie jest warunkiem uniemożliwiającym korektę rozliczeń. TSUE przypomniał również, że odmowa prawa do korekty rozliczeń VAT w takim przypadku jest naruszeniem zasady neutralności VAT.

Czy taki wyrok zapadłby również na korzyść polskiego przedsiębiorcy?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Warunek, który zakwestionował TSUE istnieje również w naszym kraju i trudno się spodziewać, że podjąłby inną decyzję w sprawie polskiego podatnika. Naczelny Sąd Administracyjny zadał 6 grudnia 2018 r. pytanie prejudycjalne (sygn. akt I FSK 2261/15) w tej sprawie.

Dla kogo ulga za złe długi jest szczególnie istotna?

Jest to z pewnością szansa dla wierzycieli, którzy mają wśród należności takie, które podlegają art. 89 ustawy o VAT:

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.
1a.
Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jest jednak kilka warunków, które odbierają prawo do ulgi, np. jeśli od początku roku następującego po roku, w którym faktura została wystawiona miną 2 lata lub jeśli dłużnik jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacyjnego. Właśnie te warunki zdaniem podatników są zbyt odległe od unijnej dyrektywy VAT.

Kto skorzysta jeśli prawo w tym zakresie zostanie zmienione?

Skorzystają przede wszystkim dostawcy usług masowych dla ludności, np. telekomunikacyjnych. Ich wierzytelności są wśród osób fizycznych, które nie są wpisane do rejestru VAT. Odbiera im to automatycznie prawo do ulgi na złe długi.

Przedsiębiorstwa, których dłużnicy zostali wykreśleni z rejestru VAT również będą mogły oczekiwać zwrotu zapłaconego podatku VAT, a także pomniejszać podstawę podatku VAT o należności dłużników wykreślonych z rejestru VAT i określone w ustawie jako nieściągalne.

Podsumowanie

Kolejna przełomowa decyzja TSUE i wyrok na korzyść podatnika, a także kolejny dowód na to, że warto korzystać z usług doradztwa podatkowego, gdyż nie każda interpretacja przepisów przez fiskusa jest właściwa, a pomoc specjalisty w takich przypadkach jest kluczowa.

Zapraszamy do współpracy i na konsultacje przedsiębiorców, którzy nie chcą aby ich firma płaciła nieuzasadnione prawnie podatki! Tych czytelników, którzy nie zapisali się jeszcze do Newsletter’a zachęcamy do bycia na bieżąco z najistotniejszymi zmianami w przepisach.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej