Rada Ministrów 28 września 2020 roku przyjęła projekt nowelizacji ustawy o CIT. Projekt ten między innymi zakłada, że od 1 stycznia 2021 roku spółki będą mogły rozliczać się za pomocą tzw. Estońskiego CIT. Progiem przychodów poniżej, którego spółki będą mogły skorzystać z tego rozwiązania, to 100 mln PLN rocznie. Dotychczas planowano, że będzie to 50 mln PLN.
Na czym polega Estoński CIT
Istotą estońskiego CIT jest możliwość odłożenia zapłaty podatku CIT do moment wypłaty np. za pomocą dywidendy. Ma to na celu zachęcenie spółek do reinwestowania zysków oraz uproszczenie rozliczeń i ułatwienie kontaktu z administracją podatkową.
Dla kogo estoński CIT?
Estoński CIT został stworzony, żeby wspomóc małe oraz średnie spółki kapitałowe, które nie osiągają przychodu większego niż 100 mln PLN w ciągu roku.
Pozostałe warunki, które firma musi spełniać, żeby mieć możliwość skorzystania z estońskiego CIT-u:
– nie może posiadać udziałów w innych podmiotach,
– musi zatrudniać co najmniej 3 pracowników,
– przychody pasywne nie mogą przewyższać przychodów z działalności operacyjnej,
– musi wykazywać nakłady inwestycyjne.
Podsumowanie
Ministerstwo finansów przewiduje, że dzięki zmianom w podatku dochodowym CIT duża część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zdecyduje się na przejście z PIT na CIT, czyli na zmianę formy prawnej swojej firmy na podlegającą pod kodeks spółek handlowych.
Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w sprawie przekształcenia swojej działalności lub nawiązaniu współpracy w zakresie usług księgowych i kadrowo-płacowych.
Sprawdź też:
CIT estoński w 2023 – jakie zmiany
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych
Newsletter
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.