Odpowiedzialność biura rachunkowego

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego

Przedsiębiorca, który powierzy swoje księgi biurowi rachunkowemu nadal odpowiada za błędy w księgowości. Nie znaczy to jednak, że biuro rachunkowe jest całkowicie bezkarne. A więc jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Co grozi za niepoprawne lub nieprowadzenie ksiąg rachunkowych?

W sytuacji, w której księgowość firmy będzie prowadzona w niewłaściwy sposób lub nie będzie prowadzona wcale (pomimo posiadania takiego obowiązku)  możemy spodziewać się grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Karę te będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, ale jeśli będzie w stanie dowieść, że błędy wynikły z powodu niepoprawnego wykonania usług księgowych przez zatrudniane przez niego biuro rachunkowe to będzie mógł domagać się odszkodowania.

Na jakiej podstawie prawnej prezes firmy może się domagać odszkodowania od biura rachunkowego?

W art. 471 k.c jest napisane:

“Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

Zgodnie z tym artykułem biuro rachunkowe jest zobligowane do naprawy szkód jakie wyrządziły w tym wypłaty odszkodowania. Ważne jest, żeby
w momencie podpisywania umowy pomiędzy biurem rachunkowym a firmą zawrzeć, jakie obowiązki będzie miało biuro rachunkowe, ponieważ jeżeli w umowie nie będzie wspomniane o obowiązkach to wtedy nie będzie można domagać się od biura rachunkowego odszkodowania.

Rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy

Podobna sytuacje jest wtedy, gdy przeprowadzimy audyt finansowy firmy i okaże się, że nasza księgowość była prowadzona w karygodny sposób. Istnieje możliwość, że jedyną opcją naprawy tych błędów okaże się rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy. Polega to na ponownym wykonaniu usług księgowych za okres, w którym nasze księgi były prowadzone nierzetelnie lub nie były prowadzone wcale. Usługa ta jest kosztowana i czasochłonna, lecz jeżeli udowodnimy, że te błędy wynikły z powodu niekompetencji zatrudnianego przez nas biura rachunkowego to również będziemy mogli domagać się odszkodowania.

Czy istnieje ryzyko, że biuro rachunkowe pomimo nie wypłaci nam odszkodowania?

Każde biuro rachunkowe jest zobligowane do posiadania ubezpieczenia cywilnego w razie potrzeby wypłacania roszczeń. Z tego tytułu nie powinniśmy się obawiać o to, że nie dostaniemy od byłego biura rachunkowego należnych nam pieniędzy.

Podsumowanie

Jak widać możemy uzyskać odszkodowanie w razie, gdy urząd skarbowy naniesie na nas grzywnę,  ale również, jeżeli będziemy będziemy musieli naprawiać błędy w naszej księgowości.
Zachęcamy również do przeprowadzenia profilaktycznego audyty księgowego przez zewnętrzną firmę. Pomoże to nie tylko wyeliminować błędy w księgowości, ale również może zmobilizować twoje biuro do wywiązywania się z zapisów umowy. Takie błędy są częste dlatego zalecamy do współpracy ze sprawdzonymi biurami rachunkowymi.
Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej