Odpowiedzialność biura rachunkowego

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego

Przedsiębiorca, który powierzy swoje księgi biurowi rachunkowemu nadal odpowiada za błędy w księgowości. Nie znaczy to jednak, że biuro rachunkowe jest całkowicie bezkarne. A więc jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Co grozi za niepoprawne lub nieprowadzenie ksiąg rachunkowych?

W sytuacji, w której księgowość firmy będzie prowadzona w niewłaściwy sposób lub nie będzie prowadzona wcale (pomimo posiadania takiego obowiązku)  możemy spodziewać się grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Karę te będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, ale jeśli będzie w stanie dowieść, że błędy wynikły z powodu niepoprawnego wykonania usług księgowych przez zatrudniane przez niego biuro rachunkowe to będzie mógł domagać się odszkodowania.

Na jakiej podstawie prawnej prezes firmy może się domagać odszkodowania od biura rachunkowego?

W art. 471 k.c jest napisane:

“Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

Zgodnie z tym artykułem biuro rachunkowe jest zobligowane do naprawy szkód jakie wyrządziły w tym wypłaty odszkodowania. Ważne jest, żeby
w momencie podpisywania umowy pomiędzy biurem rachunkowym a firmą zawrzeć, jakie obowiązki będzie miało biuro rachunkowe, ponieważ jeżeli w umowie nie będzie wspomniane o obowiązkach to wtedy nie będzie można domagać się od biura rachunkowego odszkodowania.

Rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy

Podobna sytuacje jest wtedy, gdy przeprowadzimy audyt finansowy firmy i okaże się, że nasza księgowość była prowadzona w karygodny sposób. Istnieje możliwość, że jedyną opcją naprawy tych błędów okaże się rekonstrukcja ksiąg rachunkowych firmy. Polega to na ponownym wykonaniu usług księgowych za okres, w którym nasze księgi były prowadzone nierzetelnie lub nie były prowadzone wcale. Usługa ta jest kosztowana i czasochłonna, lecz jeżeli udowodnimy, że te błędy wynikły z powodu niekompetencji zatrudnianego przez nas biura rachunkowego to również będziemy mogli domagać się odszkodowania.

Czy istnieje ryzyko, że biuro rachunkowe pomimo nie wypłaci nam odszkodowania?

Każde biuro rachunkowe jest zobligowane do posiadania ubezpieczenia cywilnego w razie potrzeby wypłacania roszczeń. Z tego tytułu nie powinniśmy się obawiać o to, że nie dostaniemy od byłego biura rachunkowego należnych nam pieniędzy.

Podsumowanie

Jak widać możemy uzyskać odszkodowanie w razie, gdy urząd skarbowy naniesie na nas grzywnę,  ale również, jeżeli będziemy będziemy musieli naprawiać błędy w naszej księgowości.
Zachęcamy również do przeprowadzenia profilaktycznego audyty księgowego przez zewnętrzną firmę. Pomoże to nie tylko wyeliminować błędy w księgowości, ale również może zmobilizować twoje biuro do wywiązywania się z zapisów umowy. Takie błędy są częste dlatego zalecamy do współpracy ze sprawdzonymi biurami rachunkowymi.
Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej