Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas, który spędził na kwarantannie?

Wynagrodzenie za czas kwarantanny

Zakłady pracy są jednym z największych ognisk COVID-19 w Polsce. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia pracownika za czas trwania kwarantanny?

Czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas, który spędził na kwarantannie?

Na stronie internetowej rządu możemy przeczytać o tym, że osoby przebywające w kwarantannie lub izolacji mają prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przejdzie na kwarantannę to nie należy mu się wynagrodzenie, ponieważ podstawą do wypłacenia świadczenia z tytułu choroby jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Kto płaci za czas trwania kwarantanny?

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie z tytułu choroby?

Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, należy przekazać otrzymaną decyzję Inspektora Sanitarnego do wypłacającego świadczenie (np. do pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS). Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Czy rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy, gdy Inspektor Sanitarny wyda decyzję o kwarantannie lub izolacji dziecka?

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której Inspektor Sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji dziecka, wówczas rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Dzieje się tak, ponieważ obowiązek izolacji dziecka lub kwarantanny jest traktowany tak jak jego choroba. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia opieki dziecku, a w konsekwencji niemożności wykonywania pracy przez jednego z rodziców.

Jeśli chciałbyś poznać więcej szczegółów lub zapytać o naszą ofertę kadrową zapraszamy do kontaktu.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej