Działalność nierejestrowana a podatek

Działalność nierejestrowana a podatek

Działalność nierejestrowana to uproszczona forma działalności gospodarczej, która cieszy się dużą popularnością wśród podatników, ponieważ oferuje ulgi oraz ułatwia działania w obszarze wielu obowiązków. Nasze biuro rachunkowe w poniższym artykule przygotowało omówienie jaki ma wpływ kwota wolna od podatku na dochód, który został uzyskany w ramach działalności nierejestrowanej. 

Jak funkcjonuje działalność nierejestrowana? 


Zgodnie z art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej – działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc pracy i która nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Prowadzenie działalności na powyższych warunkach nie jest działalnością gospodarczą, w związku z czym podatnicy nie mają obowiązku składania zgłoszenia do CEIDG.  

Należy jednak zaznaczyć, że taka osoba może złożyć wniosek o udostępnienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W takiej sytuacji działalność staje się działalnością gospodarczą z dniem wskazanym we wniosku.  

Dodatkowo, jeśli przychód w danym miesiącu przekroczy kwotę odpowiadającą 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, działalność nierejestrowana będzie od tego dnia przekształcana w normalną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji zostaje nałożony obowiązek wypisania wniosku, który dotyczy wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w czasie 7 dni od momentu, w którym został przekroczony próg.  

Jak rozliczyć podatek przy działalności nierejestrowanej?


Działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą. Dzięki temu zdobyte przychody nie mogą być zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Pozostałe regulacje ustawy PIT, które dotyczą działalności gospodarczej m.in. w zakresie ustalania przychodów czy kosztów z działalności, nie znajdują zastosowania do działalności nierejestrowanej. 

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy 

Działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, który stanowi różnicę między przychodami ze sprzedaży a kosztami uzyskania przychodu. Ważne jest to, że w kwestii kosztów nie mamy do czynienia z określeniami jednorazowymi czy procentowymi. Koszty te są wliczane do faktycznie poniesionych kwot, co oznacza, że podatnicy powinni zadbać o ich prawidłowe księgowanie. Dokumenty te muszą wykazywać, że poniesione wydatki są związane z prowadzoną nierejestrowaną działalnością i zostały poniesione na ten cel. 

Równie ważną informacją dotyczącą rozliczenia jest to, że dochody z działalności nierejestrowanej są łączone z dochodami z innych źródeł, które są opodatkowane na zasadach ogólnych. W związku z tym, jeśli dana osoba uzyskuje dochód oprócz czynności niezarejestrowanych, np. z tytułu umowy o pracę, podatek naliczany jest od całości dochodów 

Ile wynosi kwota wolna od podatku przy działalności nierejestrowanaej?  


Podkreśliliśmy, że działalność nierejestrowana podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Dlatego warto również zauważyć, że ci, którzy podejmują taką działalność, nie mają swobody wyboru formy opodatkowania. O ile podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają możliwość skorzystania z innych form opodatkowania niż na zasadach ogólnych (podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt), o tyle podmioty prowadzące działalność nierejestrowaną nie mają takiej szansy wyboru. Obowiązek polegający na rozliczeniu działalności, która nie jest zarejestrowana na zasadach ogólnych oznacza, że w tej sytuacji kwota wolna od podatku znajdzie swoje zastosowanie. W przypadku skali podatkowej istnieje kwota, o którą podatek jest pomniejszany i jednocześnie ustalana jest kwota wolna od podatku. Zgodnie z art. 27 ust. Ustawy PIT, kwota, która obniża podatek jest równa 5100 zł. Należy zauważyć, że powyższe wyliczenia dotyczą również podatników prowadzących działalność nierejestrowaną. 

Działalność nierejestrowana może korzystać z ustawowej kwoty, która jest wolna od podatku, jednak, aby z niej skorzystać dochody podatnika musza być tylko i wyłącznie z tego źródła.  

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem podatkowym dla swojej działalności – zapraszamy na konsultację z naszymi doradcami podatkowymi.  

Biuro rachunkowe

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.

WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz  | biuro rachunkowe Katowice  |  biuro rachunkowe Pszczyna  |  biuro rachunkowe Bielsko Biała biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej