Abolicja podatkowa miała zostać wprowadzona od 1 lipca 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Program miał polegać na tym, że podatnicy będą mieli szanse na ujawienie nieopodatkowanego dochodu, a dzięki temu uzyskaliby tzw. czyste konto.
Na czym miała polegać abolicja podatkowa 2022?
Podatnicy otrzymali prawo do zastosowania nowej ryczałtowej stawki podatku, której wysokość miała mieć 8 procent – podatek od dochodu, lub 2 procentową daninę od wysokości wartości majątku za granicą, a które wcześniej nie zostały ujawnione i opodatkowane.
Odsetki za zwłokę miały nie być naliczane, a podatnik miał rozliczyć opłatę w wysokości 1% od dochodu wykazanego we wniosku.
Abolicja podatkowa miała szansę na objęcie dochodu z tytułu dysponowaniem udziałów w:
- spółkach zagranicznych,
- nieruchomościach,
- instrumentach finansowych,
A także w momencie, gdy podatnik nie ujawnił korzyści podatkowej oraz gdy podatnik niepoprawnie ocenił swoją rezydencję podatkową co w konsekwencji sprawiło nie opodatkowanie dochodu.
Pranie brudnych pieniędzy a abolicja podatkowa
Program miał dotyczyć kwestii tylko podatku PIT i CIT a nie VAT. Nie miał również wchodzić w sprawy związane z popełnieniem przestępstwem na tle finansowym czy praniem brudnych pieniędzy.
Dlaczego abolicja podatkowa 2022 została zniesiona?
Program miał funkcjonować od połowy 2022 roku do końca bieżącego roku. Projekt został przekazany do Trybunału Konstytucyjnego, aby została przeprowadzona kontrola następcza, która miała wykazać zgodność programu z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Kontrola wykazała jednak, że:
- z abolicji podatkowej nie zostały wykluczone osoby, które pełnią funkcje publiczne,
- została naruszona zasada powszechności i równości opodatkowania,
- została naruszona zasada zaufania do Państwa i stanowionego przez nie prawa,
- została naruszona zasada równości.
Ustawodawca przyjął argumenty, które wykazała kontrola i podjął decyzję, aby w ramach ustawy poprawiającej Polski Ład (tzw. ustawa Polski Ład 2.0) cofnąć przepisy, które miały wdrożyć abolicję podatkową.
Uchylona abolicja podatkowa = niekorzystny wpływ
Prawo polskie mówi, że wprowadzanie zmian w ustawodawstwie na niekorzyść podatników musi się wydarzyć z właściwym wyprzedzeniem. Należy ją ogłosić najpóźniej na miesiąc przed nowym rokiem podatkowym (czyli do 30 listopada). W myśl tej zasady nie można wdrażać negatywnych w skutkach zmian PIT w trakcie roku podatkowego. Reasumując, wprowadzenie jak i zniesienie abolicji podatkowej w połowie roku mogłoby być niezgodne z Konstytucją.
Newsletter
Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!
Biuro rachunkowe
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.
WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz | biuro rachunkowe Katowice | biuro rachunkowe Pszczyna | biuro rachunkowe Bielsko Biała | biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.