VAT OSS – najważniejsze informacje

vat-oss

Spis treści

Najważniejsza reforma unijnych przepisów dotyczących podatku VAT w niesie ze sobą nie tylko ułatwienia dla sprzedawców internetowych i doradców podatkowych, ale także pewne trudności. Dla przedsiębiorstw prowadzących działalność sprzedażową w UE przestrzeganie przepisów dotyczących podatku VAT było złożonym i czasochłonnym zadaniem. Jednak wraz z wprowadzeniem systemu One-Stop Shop (OSS) sytuacja wkrótce się zmieni. VAT OSS ma na celu uproszczenie zobowiązań VAT dla przedsiębiorstw poprzez zapewnienie scentralizowanego systemu deklarowania i płacenia podatku VAT.

Najważniejsze aspekty VAT OSS w pigułce

Najważniejsze aspekty, o których jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć i na które musisz zwrócić uwagę w związku z wprowadzeniem VAT OSS w dniu 01.07.2021 r.:

  • Poprzednie progi dostaw w poszczególnych krajach UE (35 000 lub 100 000 euro) dla dostaw do klientów prywatnych za granicą nie mają już zastosowania.
  • Od 01.07.2021 r. poprzednie progi dostaw zostały zastąpione, a ogólnoeuropejski ten w wysokości 10 000 euro (netto) obowiązuje łącznie dla wszystkich krajów UE. Oznacza to, że zdecydowana większość sprzedawców internetowych musi zapłacić podatek we wszystkich krajach UE, do których wysyła nawet jedną paczkę.
  • Podatek VAT jest płacony centralnie w ramach jednej płatności za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi w kraju rezydencji sprzedawcy internetowego. Zebrane w ten sposób kwoty są dzielone przez OSS i automatycznie przekazywane do odpowiedniego kraju UE.
  • Lokalna rejestracja do VAT i deklaracja w innych krajach UE nie będzie już konieczna w przypadku transgranicznych dostaw do klientów końcowych (co ułatwi sprzedaż na odległość) w przypadku korzystania z procedury OSS.

Obecnie regularne deklaracje VAT wymagane dla wszystkich krajów UE mogą być obsługiwane centralnie przez One Stop Shop (OSS) w państwie, w którym firma ma siedzibę. W tym celu dla każdej transakcji należy określić kraj, w którym transakcja ma być opodatkowana oraz obowiązującą tam stawkę VAT. Deklaracje OSS są składane kwartalnie i muszą zostać złożone w ciągu miesiąca od końca poprzedniego kwartału. Obecnie używanie OSS jest dobrowolne. W przypadku korzystania z magazynów za granicą, rejestracje i deklaracje nadal będą musiały być dokonywane lokalnie w kraju danego magazynu.

Dostawy B2B nie mogą być zgłaszane za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi –  nadal muszą być określane lokalnie w kraju pochodzenia tak jak poprzednio. Dostawy B2C do własnego kraju (kraju siedziby przedsiębiorcy) nie będą zgłaszane za pośrednictwem OSS, ale do lokalnego urzędu skarbowego. Nie ma to jednak zastosowania, jeśli dostawa jest realizowana z magazynu w innym kraju UE.

W jakich przypadkach należy uwzględnić próg 10 000 EUR?

Wspólny próg 10 000 EUR (wartość netto) na rok kalendarzowy obowiązuje w następujących przypadkach:

  • Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość
  • Świadczenie usług cyfrowych (np. streaming lub e-booki).

Jeśli firma przekroczy tę kwotę dzięki swoim usługom cyfrowym lub dostawom transgranicznym, zawsze będzie opodatkowana w kraju przeznaczenia. Oznacza to na przykład, że nawet jeśli wyśle pojedynczą paczkę do Niemiec o wartości większej niż 10 000 euro, będzie ona musiała zostać opodatkowana w kraju docelowym.

Unijny pakiet VAT dla handlu elektronicznego (OSS): Jak doszło do tej ważnej reformy podatku VAT?

Większość przepisów Unii Europejskiej (UE) dotyczących podatku od sprzedaży pozostała niezmieniona od 1993 r. i nie jest już kompatybilna z szybkim rozwojem handlu elektronicznego. Aby uwolnić cyfrowy rynek wewnętrzny właśnie od tych barier, wszystkie państwa członkowskie UE zgodziły się już pod koniec 2017 r. na transpozycję pakietu VAT w handlu elektronicznym do prawa krajowego. W rzeczywistości transpozycja ta powinna była nastąpić 1 stycznia 2021 roku, jednak wiele państw członkowskich miało problemy z zapewnieniem platformy technologicznej one-stop-shop, termin został przesunięty z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r.

VAT One-Stop-Shop – to zyska na OSS, a kto straci?

Każdy, kto zajmuje się prawem podatkowym od dłuższego czasu, wie, że reformy finansowe zawsze początkowo wyglądają dobrze, jednak gdy przychodzi czas ich realizacji, to sytuacja nie wygląda już tak pozytywnie. W środowisku tak dynamicznym, jak e-commerce duże reformy legislacyjne, mające na celu uproszczenie przepisów, są z góry skazane na porażkę. Punkt kompleksowej obsługi nie jest wyjątkiem. Niektórzy na tym skorzystają, ale niestety niecały e-handel – stracą głównie firmy  technologiczne.

Dla kogo one-stop shop (OSS) jest uproszczeniem? Dla firm, które zajmują się wyłącznie sprzedażą na odległość. W dziedzinie handlu elektronicznego punkt kompleksowej obsługi stanowi istotne ułatwienie jedynie dla korporacji, które wysyłają produkty do konsumentów końcowych z siedzibą w innych krajach UE z jednego magazynu centralnego.

Wynika to z faktu, że w kontekście handlu elektronicznego w UE tylko sprzedaż na odległość (tj. sprzedaż konsumentom końcowym pochodzącym z jednego państwa UE i przeznaczona do innego państwa UE) może być zgłaszana za pośrednictwem OSS. Oprócz sprzedawców internetowych dokonujących sprzedaży na odległość na poziomie UE, marketplace’y mogą również korzystać z punktu kompleksowej obsługi.


Oferta Warido

Sprawdź, jak technologia może ułatwić Ci życie! Z biuro rachunkowe WARIDO zyskujesz dostęp do zaawansowanych narzędzi i rozwiązań technologicznych. Skorzystaj z 100% skanów faktur, elektronicznych obiegu dokumentów i innych innowacji, które usprawnią Twój proces księgowy. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.