Zmiany w pakiecie mobilności u kierowców

zmiany-w-pakiecie-mobilnosci-u-kierowcow

Spis treści

W lipcu 2020 Parlament Europejski ogłosił ważny dokument dotyczący czasu pracy kierowców i zasad funkcjonowania firm transportowych. Ten przepis prawny zaczął obowiązywać od 20 sierpnia 2020 i od tego czasu był już czterokrotnie modyfikowany. Przed przedsiębiorcami wkrótce kolejna, piąta aktualizacja. Jakie zmiany przyniesie i na jakie aspekty firmy transportowe powinny zwrócić szczególną uwagę?

Co reguluje pakiet mobilności?

Jeśli działasz w branży transportowej dłużej niż 3 lata, miałeś do czynienia z wejściem w życie tych przepisów. Wiesz więc z pewnością, że pakiet mobilności reguluje przede wszystkim pracę kierowców. Określa czas jazdy i konieczne w nim odpoczynki, opisuje sposób delegowania kierowców, stosowanie tachografów, a Tobie, jako przedsiębiorcy ma gwarantować sprawiedliwy dostęp do rynku państw Wspólnoty Unii Europejskiej. 

Od 20.08.2020 r. na kierowcę nałożono obowiązek powrotu do siedziby firmy lub miejsca zamieszkania nie rzadziej niż co 4 tygodnie. Nie mógł też już dłużej realizować 45-godzinnych odpoczynków w kabinie pojazdu. Pojawił się warunek odpoczywania w przyjaznych dla wszystkich płci miejscach, wyposażonych w zaplecze sanitarne i sypialne.

Kierowcy otrzymali również możliwość odbycia dwóch skróconych odpoczynków z rzędu, ale pod pewnymi warunkami – oba musiały rozpocząć się za granicą i w czasie czterech tygodni musiały być uzupełnione odpoczynkami regularnymi. Cykle zaś powinny występować zamiennie – dwa odpoczynki skrócone – jeden regularny, poprzedzony odpoczynkiem dobowym i rekompensatą za skrócenia.

Pojawiło się też coś, na co z pewnością Twój kierowca czekał –  umożliwiono przedłużenie czasu jazdy o 1  lub 2 godziny w drodze powrotnej, wprowadzając jednocześnie obowiązek rejestracji powrotów. Przy okazji tej aktualizacji przepisów dodano kolejne wyłączenia pojazdów i uściślono co i pod jakimi warunkami jest przerwą dla kierowcy pozostającego w gotowości i dla kierowcy przebywającego na promie lub kolei.

Co usunięto, a co dodano w nowych pakietach?

Zmiana w sierpniu 2020 nałożyła też na prowadzących pojazd obowiązek umieszczania symboli państw na wykresówkach. W następnej aktualizacji przepisów posunięto się o krok dalej, ponieważ te symbole musiały być określane już na granicy lub na pierwszym postoju po jej przekroczeniu.

Zniesiono obowiązek wyrównania do pensji sektorowej w przypadku tranzytu oraz transportu bilateralnego i umożliwiono przerzuty między dwoma krajami, w których przewoźnik nie ma siedziby. Niestety, co dla Ciebie jako przedsiębiorcy nie było dobrą wiadomością, wprowadzono przy okazji wyższe taryfikatory kar i zobowiązano Cię do zgłaszania kierowców do systemu IMI. Pojawiła się też dodatkowa kontrola – możliwość sprawdzania kabotaży i powrotów kierowców.

Nakaz zjeżdżania ciężarówki do kraju zarejestrowania raz na 8 tygodni pojawił się wraz z kolejną aktualizacją pakietu mobilności obowiązującą od 21.02.2022 r. Uściślono wówczas także zasady delegowania i wykluczania pojazdów z tej funkcji. Obszarem szczególnego zainteresowania stały się kabotaże – zakazano na 4 dni operacji kabotażowych w danym kraju po wykonaniu tam trzech kabotaży i objęto zasadami przewozy kombinowane.

Ostatnia zmiana, która weszła w życie 20 maja 2022 roku, określiła  zasady zabezpieczenia finansowego na pierwszy i kolejny przejazd, ustalając je odpowiednio na poziomie 1800 i 900 euro. Zajęła się również tematem pojazdów od 2,5 tony, które zostały objęte obowiązkiem posiadania licencji i rejestracji siedziby firmy. Nałożone na nie także przepisy wspólnych zasad.

Zmiany w pakiecie mobilności 2023 – na co musisz uważać?

Już od 20.08.2023 r. Twój pojazd musi być wyposażony w tachograf piątej generacji. Ma on gwarantować automatyczne rejestrowanie przekroczenia granicy przez Twój pojazd dzięki systemowi satelitarnemu. Oprócz tego tachograf ten zapisuje miejsce załadunku i rozładunku oraz rodzaj realizowanego przez Ciebie przewozu. To inteligentne urządzenie cyfrowe również umożliwia zdalną kontrolę manipulowania zapisami. Ma ona pomagać w egzekwowaniu spełniania wymagań pakietu mobilności, poprawić bezpieczeństwo na drogach i usprawnić kontrolę pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej. W pierwszym etapie zasada ta dotyczy wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów.

Pod koniec kolejnego roku – 31.12.2024 wejdzie obowiązek posiadania inteligentnego tachografu drugiej generacji i obejmie to również pojazdy starsze. Jeśli w Twoim samochodzie masz zainstalowany tachograf analogowy lub tachograf cyfrowy starszy niż czwarta generacja, czeka Cię niestety wydatek związany z jego wymianą. Taki zakup zawsze warto skonsultować z profesjonalnym biurem rachunkowym, które doradzi Ci w sprawie kosztów prowadzenia Twojej działalności.

Warto dodać, że te tachografy będą mogły być używane przez 15 lat, a po tym okresie konieczna będzie ich wymiana, warto więc przy zakupie zasięgnąć opinii nie tylko biura rachunkowego, ale również konsultantów producentów i dystrybutorów tachografów. Również od 31.12.2024 r. zakres kontroli na drodze zostanie wydłużony do 56 dni. Będziesz więc musiał posiadać i okazywać do kontroli zapisy z tachografu z bieżącego dnia oraz z 56 poprzedzających go dni. 

Dzień 20.08.2025 przyniesie kolejną zmianę związaną z tachografami – wszystkie inteligentne maszyny pierwszej generacji w pojazdach starszych już wcześniej zarejestrowanych, będą musiały być zastąpione tachografami drugiej generacji. Niecały rok później, bo już od 01.06.2026 r. wszystkie pojazdy o DMC od 2,5 tony działające w transporcie międzynarodowym będą musiały posiadać inteligentne tachografy drugiej generacji. 

Ogrom zmian dla firm transportowych

Wszystkie te zmiany dotyczące opisanych generacji tachografów będą oczywiście miały zastosowanie, o ile w wyznaczonych terminach zostaną ukończone prace nad nowym typem tachografu, a odpowiednie przepisy wejdą w życie. Warto więc śledzić wszystkie modyfikacje na bieżąco lub by robiło to za Ciebie profesjonalne biuro rachunkowe – najlepiej takie, które specjalizuje się w obsłudze firm transportowych.

WARIDO wesprze Cię również w związku z innymi planowanym zmianami, jakie będą Cię dotyczyć, takimi jak podwyżka płacy minimalnej, wzrost wysokości wynagrodzeń, zmiany stawek płacy w innych krajach europejskich i planowane reformy w polskim Kodeksie Pracy.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Skoncentruj się na swojej firmie, a my zajmiemy się resztą! Biuro rachunkowe WARIDO oferuje kompleksową obsługę księgową, kadrowo-płacową oraz rozwiązania technologiczne. Nie trać czasu na rutynowe zadania, oddaj je w ręce profesjonalistów i ciesz się swobodą prowadzenia biznesu. 

Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej