Jakie błędy księgowe najczęściej popełniają przedsiębiorcy?

jakie-bledy-ksiegowe-najczesciej-popelniaja-przedsiebiorcy

Spis treści

Na wystąpienie przeróżnych błędów księgowych ma wpływ ogromna ilość czynników. Zalicza się do nich chociażby pośpiech, ciągłe zmiany w przepisach, czy też brak doświadczenia. W związku z tym narażeni na ich popełnianie są zarówno dopiero stawiający swoje pierwsze kroki przedsiębiorcy, jak i osoby obecne na lokalnym rynku od wielu lat. Warto więc wiedzieć, których z nich należy się wystrzegać i jak sobie z nimi poradzić.

Najczęściej popełniane błędy o charakterze księgowym

Błędne prowadzenie ksiąg 

Warto w tym miejscu podkreślić niezwykle istotny fakt, że stanowiące podstawę zapisów księgowych dokumenty, muszą każdorazowo spełniać wiele bardzo restrykcyjnych kryteriów. Zabieg ten ma na celu zapewnienie ich skutecznego ujęcia w specjalnie do tego przygotowanych księgach rachunkowych. Niestety dość często zdarza się, że dokumenty te ulegną nieodwracalnemu zniszczeniu lub najzwyczajniej w świecie zostaną zgubione. W wyniku tych zaniedbań konieczne jest przymusowe usunięcie danego kosztu ze zbioru kosztów podatkowych. Ponadto zachodzi kompletny brak jakiegokolwiek prawa do odliczenia podatku VAT. 

Wszelakie błędy popełniane w ramach sprawozdań finansowych

Co ważne, są one zwykle bezpośrednim skutkiem nieprawidłowej interpretacji zaistniałych zdarzeń oraz przepisów, złego stosowania powszechnie obowiązujących zasad rachunkowości, wszelkich niedopatrzeń, a także pomyłek o charakterze arytmetycznym. Dodatkowo w sytuacji, gdy będą one dotyczyć szeroko rozumianych informacji istotnych, ich ewentualne pominięcie lub zniekształcenie będzie miało istotny wpływ na efektywność działania, a nawet całkowite funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W związku z tym zdecydowanie warto skorzystać z usług biura rachunkowego, którego pomoc pozwoli na skuteczne uniknięcie błędów z tym związanych. 

Nieprawidłowości rozliczeń podatku VAT

W przypadku tego rodzaju taksy nietrudno o popełnienie błędu, ponieważ VAT ma to do siebie, że w przypadku braku odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności u rozliczającego bardzo łatwo o popełnienie rażących błędów podczas interpretacji obowiązujących przepisów prawnych lub niedotrzymania właściwych terminów składania deklaracji VAT w urzędzie skarbowym. Co więcej, błędy zaistniałe podczas rozliczania tego konkretnego podatku są w znacznej większości przypadków w pełni niezamierzone i wynikają w zupełności z ludzkiej pomyłki, jak też niewłaściwego zakwalifikowania stawki VAT względem rozliczanych usług bądź towaru. 

Nieterminowe złożenie deklaracji podatkowych

Niestety nie każdy przedsiębiorca zdaję sobie sprawę z faktu, że dosłownie wszystkie rozliczenia podatkowe wymagają każdorazowego przestrzegania odgórnie określonych terminów. Jest to niezwykle kłopotliwa sprawa, zwłaszcza na samym początku prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać, że chociażby jeden dzień spóźnienia w kontekście dostarczenia odpowiednich dokumentów do skarbówki, KRUS-u lub też ZUS-u może skutkować uciążliwymi karami finansowymi. 

Ujęcie przychodów w niewłaściwym okresie

Jeden z najczęściej popełnianych błędów w księgowości. Ma się z nim do czynienia, gdy podczas księgowania faktury związanej bezpośrednio z realizacją lub sprzedażą towarów i usług dochodzi do zapomnienia o tym, że w przypadku ewidencji tego typu zaświadczeń należy każdorazowo ją uwzględnić wyłącznie w miesiącu, kiedy to doszło do dokonania sprzedaży towaru lub wykonania oferowanej usługi. 

Błędne rozliczenia rocznego podatku PIT

Zwykle są one związane z wszelkimi niedopatrzeniami powstałymi w trakcie przeprowadzania wyliczeń rachunkowych, wpisaniem błędnego adresu do deklaracji podatkowej bądź nieumieszczenia w zeznaniu niezbędnych załączników. Złe rozliczenie z podatku PIT może skutkować bardzo poważnymi skutkami prawnymi, dlatego zawsze powinno się dołożyć wszelkich starań w celu uniknięcia tego typu nieprawidłowości. 

Jakie konsekwencje grożą Ci w przypadku wystąpienia nieprawidłowości o charakterze księgowym?

Przede wszystkim właściciel podmiotu, który dopuścił się tego typu zawirowań, może zostać oskarżony o nieprzestrzeganie obowiązujących w Kodeksie Karnym Skarbowym zasad, a także norm prawnych. Jedną z najczęściej egzekwowanych kar w tego typu przypadkach jest niewątpliwie grzywna, która może wynieść nawet do 240 stawek dziennych.

Ponadto w rodzimym systemie prawnym istnieje możliwość wzajemnego przenikania się odpowiedzialnego właściciela działalności gospodarczej, a prowadzącej księgowość księgowej. Zgodnie z obecnymi przepisami osoba odpowiedzialna za finanse firmy może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za doprowadzenie do wystąpienia błędów w prowadzeniu ksiąg. W najgorszym wypadku może jej grozić nawet kara więzienia. Ustawodawca w ten sposób zabezpiecza się przed świadomym łamaniem prawa przez podmioty gospodarcze. W związku z tym w przypadku małej znajomości norm związanych z prowadzeniem księgowości warto zgłosić się po pomoc i usługi wykwalifikowanych biur rachunkowych. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Czy Twoja firma ma problemy z księgowością? Czy potrzebujesz pomocy w korekta błędów w księgowości lub naprawy zaległych błędów? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Biuro rachunkowe WARIDO ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w rekonstrukcji ksiąg handlowych oraz poprawie błędów po innych biurach. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej