fbpx

Faktura powyżej 15.000 zł?

faktura-powyzej-15000-zl

Spis treści

Dokonywane przez Ciebie transakcje w dużych kwotach zawsze wzbudzają wiele emocji i wiążą się z pewnymi obowiązkami, w tym z dopełnieniem wszystkich niezbędnych formalności, jak również wyborem najkorzystniejszych rozwiązań w świetle prawa podatkowego. Magicznym progiem jest kwota 15 000 złotych. O czym należy pamiętać, podczas płatności powyżej takiej kwoty? Czy trzeba wybrać płatność gotówką, czy kartą?

15 000 złotych, czyli ustalony limit na płatność gotówką

Pomimo tego, że będąc indywidualną osobą fizyczną w życiu prywatnym, możesz bez problemu podejmować decyzję o tym, że zapłacisz za coś kartą bądź gotówką (a to zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań), to w obrocie gospodarczym spotkasz się z pewnymi odgórnie nałożonymi obostrzeniami. Najważniejsze regulacje dotyczące płatności powyżej 1 .000 zł zostały uregulowane w ustawie Prawo przedsiębiorców. Kluczowym jest art. 19 aktu prawnego. Po jego analizie możesz zrozumieć, że transakcję powyżej 15 000 zł, zawsze powinny być realizowane za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy gdy:

  1. drugą stroną transakcji jest przedsiębiorca;
  2. jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 000 zł – bez względu na liczbę płatności, które z niej wynikają.

W interpretacji artykułu niezwykle ważne jest słowo „oraz”, które oznacza, że obydwie przesłanki muszą zostać spełnione każdorazowo, by istniał wymóg realizacji transakcji z Twojego firmowego rachunku płatniczego. 

Transakcje w walutach obcych

Co w przypadku, gdy dokonujesz transakcji z kontrahentami poza granicami kraju w walutach obcych? Czy wówczas również masz obowiązek wykonania transakcji przy pomocy rachunku płatniczego? W pierwszej kolejności wartości transakcji należy przeliczyć na polską walutę według kursu średniego walut obcych, który jest ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Kurs musi być z dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Jeśli przekracza on 15 000 zł, to postępujesz tak, jakbyś współpracował z polską firmą i operował w złotówkach, czyli musisz zapłacić z konta firmowego.

Płatności gotówką powyżej 15 000 zł nie są kosztem firmowym!

Koszt uzyskania przychodu to dla Ciebie jeden z największych bonusów. Musisz jednak pamiętać, że jeśli pomimo nałożonych obostrzeń zdecydujesz się na opłacenie transakcji powyżej 15 000 złotych gotówką, nie będziesz mógł uznać takiego zakupu za koszt firmowy. W związku z tym możesz naprawdę wiele stracić, a przemyślane przez ustawodawcę sankcję będą dla Ciebie wyjątkowo dotkliwe.  Co więcej, musisz mieć na uwadze, że do kosztów uzyskania przychodu nie będziesz mógł zaliczyć również transakcji, których całkowita wartość wyniosła co najmniej 15 000 złotych, a zapłatę wykonałeś w części gotówką, a w części za pośrednictwem rachunku płatniczego. 

Jeśli zapłaconą w części lub w całości fakturę opiewających na minimum 15 000 złotych zrealizujesz gotówką i zaliczysz ją do kosztów uzyskania przychodu, musisz dokonać jej wyksięgowania. Jest to zazwyczaj skompilowany proces, który wymaga profesjonalnego działania wykwalifikowanej kadry. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, który zadba o Twój komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa, a co najważniejsze, spełnienie wszystkich wymogów formalnych związanych z kwestiami finansowymi i podatkowymi. 

Kiedy musisz wyksięgować faktury o wartości powyżej 15 000 złotych? Uregulowania zostały zawarte w prawie podatkowym. Jasno wynika z obowiązujących przepisów prawa, że należy wyksięgować z kosztów uzyskania przychodu płatności wykonane gotówką powyżej 15 000 złotych za regulowanie zobowiązań. 

Potrącenia a limit 15 000 złotych – czy tu również obowiązuję Cię limit na płatność gotówką?

Z całą pewnością zadajesz sobie pytanie, czy kompensata powyżej 15 000 złotych również powinna być wykonywana jedynie za pośrednictwem rachunku płatniczego Twojej firmy? Czy jeśli zapłacisz ją gotówką, wygenerujesz tym samym konieczność korekty kosztów w swojej firmie? Ministerstwo Finansów i jego eksperci jasno wskazują, że ustalony limit transakcji gotówkowych nie dotyczy czynności takich jak kompensata. Zaznaczyć należy, że dotyczy to również sytuacji, kiedy dokonasz płatności za pośrednictwem karty płatniczej czy też różnorodnymi płatnościami elektronicznymi (PayByNet, PayPal, DotPy oraz PayU).

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć, jest także fakt, że limit gotówkowy nie dotyczy wypłat dla zleceniobiorców, co również wynika ze wspomnianej wcześniej ustawy Prawo przedsiębiorców. 

Limit płatności i jego zmiany w 2024 roku 

Od 1 stycznia 2024 roku zostanie zmieniony limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami. Będzie to kwota 8 000 złotych brutto. Jeśli będziesz dokonywać transakcji z osobą fizyczną, limit płatności gotówkowych będzie wynosić 20 000 złotych. 


Oferta Warido

Biuro rachunkowe WARIDO dba o to, aby Twoje dokumenty i deklaracje były zawsze złożone na czas. Nie musisz się martwić o terminy i sankcje. Zaufaj nam, a zyskasz spokój i pewność, że finanse Twojej firmy są w dobrych rękach. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.