Jakie błędy księgowe najczęściej popełniają przedsiębiorcy?

jakie-bledy-ksiegowe-najczesciej-popelniaja-przedsiebiorcy

Spis treści

Na wystąpienie przeróżnych błędów księgowych ma wpływ ogromna ilość czynników. Zalicza się do nich chociażby pośpiech, ciągłe zmiany w przepisach, czy też brak doświadczenia. W związku z tym narażeni na ich popełnianie są zarówno dopiero stawiający swoje pierwsze kroki przedsiębiorcy, jak i osoby obecne na lokalnym rynku od wielu lat. Warto więc wiedzieć, których z nich należy się wystrzegać i jak sobie z nimi poradzić.

Najczęściej popełniane błędy o charakterze księgowym

Błędne prowadzenie ksiąg 

Warto w tym miejscu podkreślić niezwykle istotny fakt, że stanowiące podstawę zapisów księgowych dokumenty, muszą każdorazowo spełniać wiele bardzo restrykcyjnych kryteriów. Zabieg ten ma na celu zapewnienie ich skutecznego ujęcia w specjalnie do tego przygotowanych księgach rachunkowych. Niestety dość często zdarza się, że dokumenty te ulegną nieodwracalnemu zniszczeniu lub najzwyczajniej w świecie zostaną zgubione. W wyniku tych zaniedbań konieczne jest przymusowe usunięcie danego kosztu ze zbioru kosztów podatkowych. Ponadto zachodzi kompletny brak jakiegokolwiek prawa do odliczenia podatku VAT. 

Wszelakie błędy popełniane w ramach sprawozdań finansowych

Co ważne, są one zwykle bezpośrednim skutkiem nieprawidłowej interpretacji zaistniałych zdarzeń oraz przepisów, złego stosowania powszechnie obowiązujących zasad rachunkowości, wszelkich niedopatrzeń, a także pomyłek o charakterze arytmetycznym. Dodatkowo w sytuacji, gdy będą one dotyczyć szeroko rozumianych informacji istotnych, ich ewentualne pominięcie lub zniekształcenie będzie miało istotny wpływ na efektywność działania, a nawet całkowite funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W związku z tym zdecydowanie warto skorzystać z usług biura rachunkowego, którego pomoc pozwoli na skuteczne uniknięcie błędów z tym związanych. 

Nieprawidłowości rozliczeń podatku VAT

W przypadku tego rodzaju taksy nietrudno o popełnienie błędu, ponieważ VAT ma to do siebie, że w przypadku braku odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności u rozliczającego bardzo łatwo o popełnienie rażących błędów podczas interpretacji obowiązujących przepisów prawnych lub niedotrzymania właściwych terminów składania deklaracji VAT w urzędzie skarbowym. Co więcej, błędy zaistniałe podczas rozliczania tego konkretnego podatku są w znacznej większości przypadków w pełni niezamierzone i wynikają w zupełności z ludzkiej pomyłki, jak też niewłaściwego zakwalifikowania stawki VAT względem rozliczanych usług bądź towaru. 

Nieterminowe złożenie deklaracji podatkowych

Niestety nie każdy przedsiębiorca zdaję sobie sprawę z faktu, że dosłownie wszystkie rozliczenia podatkowe wymagają każdorazowego przestrzegania odgórnie określonych terminów. Jest to niezwykle kłopotliwa sprawa, zwłaszcza na samym początku prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać, że chociażby jeden dzień spóźnienia w kontekście dostarczenia odpowiednich dokumentów do skarbówki, KRUS-u lub też ZUS-u może skutkować uciążliwymi karami finansowymi. 

Ujęcie przychodów w niewłaściwym okresie

Jeden z najczęściej popełnianych błędów w księgowości. Ma się z nim do czynienia, gdy podczas księgowania faktury związanej bezpośrednio z realizacją lub sprzedażą towarów i usług dochodzi do zapomnienia o tym, że w przypadku ewidencji tego typu zaświadczeń należy każdorazowo ją uwzględnić wyłącznie w miesiącu, kiedy to doszło do dokonania sprzedaży towaru lub wykonania oferowanej usługi. 

Błędne rozliczenia rocznego podatku PIT

Zwykle są one związane z wszelkimi niedopatrzeniami powstałymi w trakcie przeprowadzania wyliczeń rachunkowych, wpisaniem błędnego adresu do deklaracji podatkowej bądź nieumieszczenia w zeznaniu niezbędnych załączników. Złe rozliczenie z podatku PIT może skutkować bardzo poważnymi skutkami prawnymi, dlatego zawsze powinno się dołożyć wszelkich starań w celu uniknięcia tego typu nieprawidłowości. 

Jakie konsekwencje grożą Ci w przypadku wystąpienia nieprawidłowości o charakterze księgowym?

Przede wszystkim właściciel podmiotu, który dopuścił się tego typu zawirowań, może zostać oskarżony o nieprzestrzeganie obowiązujących w Kodeksie Karnym Skarbowym zasad, a także norm prawnych. Jedną z najczęściej egzekwowanych kar w tego typu przypadkach jest niewątpliwie grzywna, która może wynieść nawet do 240 stawek dziennych.

Ponadto w rodzimym systemie prawnym istnieje możliwość wzajemnego przenikania się odpowiedzialnego właściciela działalności gospodarczej, a prowadzącej księgowość księgowej. Zgodnie z obecnymi przepisami osoba odpowiedzialna za finanse firmy może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za doprowadzenie do wystąpienia błędów w prowadzeniu ksiąg. W najgorszym wypadku może jej grozić nawet kara więzienia. Ustawodawca w ten sposób zabezpiecza się przed świadomym łamaniem prawa przez podmioty gospodarcze. W związku z tym w przypadku małej znajomości norm związanych z prowadzeniem księgowości warto zgłosić się po pomoc i usługi wykwalifikowanych biur rachunkowych. 


Oferta Warido

Czy Twoja firma ma problemy z księgowością? Czy potrzebujesz pomocy w korekta błędów w księgowości lub naprawy zaległych błędów? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Biuro rachunkowe WARIDO ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w rekonstrukcji ksiąg handlowych oraz poprawie błędów po innych biurach. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.