Składki ZUS od nagrody za staż pracownika

skladki-zus-od-nagrody-za-staz-pracownika

Spis treści

Składki na ubezpieczenie społeczne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu zabezpieczenia finansowego osobom na emeryturze. Istnieją jednak pewne aspekty tych składek, które wymagają dokładniejszego zbadania, zwłaszcza jeśli chodzi o nagrodę za staż pracy pracownika. Warto poznać zawiłości składek ZUS i rozliczeń podatkowych związanych z nagrodami jubileuszowymi, które rzucają światło na to, jak świadczenia te wpływają zarówno na pracowników, jak i na pracodawców.

Nagroda jubileuszowa – komu przysługuje?

Niestety wypłata tego świadczenia nie jest określana przez Kodeks Pracy. Nie wszyscy pracownicy z długoletnim stażem pracy mają prawo do takich profitów. Z racji nieuregulowanych przepisów nagroda jubileuszowa przysługuje tylko pewnym grupom zawodowym o dużym stażu pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników państwowej sfery budżetowej. Przyznawanie nagród jubileuszowych zupełnie inaczej wygląda w firmach bądź spółkach prywatnych. Jeśli prowadzisz firmę i jesteś jej właścicielem, nie musisz wyrazić zgody na wypłatę tego typu świadczenia swoim pracownikom. Wypłata nagrody jubileuszowej zależy wyłącznie od decyzji organu zarządzającego i nikt nie może jej na Tobie wymuszać.

W przypadku, gdy chcesz zachęcić swoich pracowników do pozostawania w firmie, nagroda jubileuszowa może okazać się odpowiednią formą motywacji. Bodziec finansowy zapewne zadziała na wszystkich, jednak nagroda jest też sposobem na wyrażenie uznania i podziękowania za lojalność. Jest to z perspektywy przedsiębiorcy bardzo korzystne, ponieważ częsta zmiana załogi wymaga nakładów finansowych od strony pracodawcy. Pamiętaj, że jest to forma nagrody za trud wykonywanej pracy zawodowej niekiedy przez całe życie pracownika na rzecz innych osób. Warto zatem zauważyć jego oddanie oraz przywiązanie do miejsca pracy. Doświadczony pracownik z długoletnim stażem pracy jest filarem firmy i zdecydowanie zasługuje na tego typu bonusy. 

Wysokość świadczenia nagrody jubileuszowej – od czego zależy?

Zgodnie z przepisami, do naliczenia wysokości nagrody jubileuszowej należy uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia. Ponadto do wymiaru stażu pracy zalicza się również czas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, urlop wychowawczy oraz okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego. Pierwsze świadczenie z tego tytułu pracownicy mogą nabyć i otrzymać już po 5 latach stażu pracy.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód otrzymywany przez pracownika w związku z zatrudnieniem w danej firmie. Kwota otrzymywanego uposażenia tytułem nagrody jubileuszowej również może być bardzo zróżnicowana. Zależy to od wysokości miesięcznego wynagrodzenia ze wszelkimi dodatkami i ekwiwalentami oraz przyjętego wskaźnika naliczania nagrody. Istnieje dowolność regulacji oraz częstotliwość wypłat nagród jubileuszowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że tylko obowiązek naliczania oraz odprowadzenia składek rentowych i emerytalnych od nagród jubileuszowych dotyczy okresów wypłat częstszych niż co pięć lat.

Nagrody jubileuszowe – naliczanie składek ZUS

Nagrody jubileuszowe przyznawane zgodnie z założonymi wcześniej wytycznymi (czyli wypłacane nie częściej niż co 5 lat), nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS. Tego typu nagroda może mieć postać gotówki lub upominku rzeczowego. W wielu firmach pracownikom stwarza się nawet możliwość wyboru nagrody rzeczowej.

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz stanowiskiem ZUS w przypadku krótszego okresu nabycia prawa do nagrody nie należy naliczać składek w kilku wyjątkowych sytuacjach. Dzieje się tak wówczas, gdy pracownik odchodzi szybciej na świadczenia przedemerytalne. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy pracownik nabywa prawa do renty inwalidzkiej związanej z wypadkiem w miejscu pracy lub chorobą zawodową.

W przypadku, gdy prywatny przedsiębiorca zdecyduje, że chce wypłacać nagrody jubileuszowe, musi określić zasady ich przyznawania w regulaminie firmy. W tego typu korporacjach istnieje dowolność regulacji oraz wypłat nagród jubileuszowych. Pamiętaj – aby uniknąć odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, musisz bacznie zwrócić uwagę na formę zapisu regulaminu wypłaty nagród. Tylko te przyznawane co pięć lat nie stanowią kosztu dla przedsiębiorstwa. Mimo wszystko warto docenić długoletnich pracowników oraz odpowiednio zachęcić do pozostania w danej firmie. 

Musisz także zwrócić szczególną uwagę na zasady wypłaty oraz liczyć się z koniecznością pomniejszenia nagrody. Od tego typu benefitów zawsze odprowadzany jest podatek na rzecz Urzędu Skarbowego. Podlega bowiem ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według ustalonych zasad – takich jak wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Pozwól nam zadbać o Twoje finanse. Biuro rachunkowe WARIDO oferuje kompleksową obsługę kadrowo-płacową, zapewniając terminowość i dokładność w przetwarzaniu danych. Skorzystaj z naszych możliwości w zakresie zarządzania personelem i ciesz się spokojem w tym obszarze. Skoncentruj się na rozwoju swojej firmy, a my zajmiemy się resztą!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej