Slim VAT 3

slim-vat-3

Spis treści

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz jak najlepiej prowadzić swój biznes? Warto zainteresować się tematem, jakim jest Slim VAT 3, który niedawno wszedł w życie – a dokładnie 1 lipca 2023 roku. Ustawa ta niesie za sobą wiele zmian, które mają wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw, w tym uproszcza i przyspiesza rozliczanie podatku VAT. Dowiedź się o zmianach, jakie przynosi nam Slim VAT 3 i sprawdź, jak możesz na nich zyskać!

Slim VAT 3 to pakiet wielu różnych zmian

W pakiecie oprócz zmian z tytułu podatku VAT znajdziesz także inne warte uwagi rzeczy. Nowelizacja wprowadziła szereg ułatwień mających pomóc podatnikowi w codziennym życiu, ale także przedsiębiorcy w prowadzeniu firmy. Pierwszą kwestią są ustalenia dotyczące podatku od spadków i darowizn. Dzięki nim możesz liczyć na wyższą kwotę wolną od podatku. Jeśli należysz do I grupy podatkowej, kwota ta będzie wynosić 36 120 zł, w II grupie 27090 zł, natomiast w trzeciej 5 733 zł. Zauważ, że kwota będzie wyższa w przypadku, kiedy należysz do bliskiej rodziny.

Zmianie uległ także ryczałt od przychodów z najmu prywatnego, a konkretniej jego opodatkowanie. Skorzystają na tym małżonkowie, którzy będą mogli stosować stawkę 12,5%. po przekroczeniu 200 tys. zł.

Nowelizacja wprowadziła także reformy dotyczące ulg. Pierwszą z nich jest ulga rehabilitacyjna. Możesz z niej skorzystać w przypadku, jeśli masz na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny. Pozwala Ci ona na odliczenie poniesionych wydatków. Drugą z nich jest ulga na dzieci (z niepełnosprawnością). Dotychczas obowiązywał limit dochodowy dla rodziców z niepełnosprawnym jedynakiem. Slim VAT 3 znosi to ustanowienie.

Zmiany możesz zauważyć także w kwestii podatku PIT. Jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej, odtąd nie musisz się martwić o rozliczanie dochodów, ponieważ umożliwia Ci to usługa e-PIT.

Przesunięte o rok terminy prowadzenia elektronicznych ksiąg do JPK_PIT i JPK_CIT pozwalają Ci na odpowiednie przygotowanie ku temu systemów. Pamiętaj jednak o tym, że z tego obowiązku wyłączone są niektóre organizacje pozarządowe. Jeśli natomiast jesteś podatnikiem JPK_PIT, to po zaistniałych zmianach, możesz przesyłać informacje po zakończeniu roku, a nie tak jak wcześniej, np. po kwartale.

Można więc zauważyć, że pakiet Slim VAT 3 zawiera dość istotne zmiany, które mają znaczenie dla Ciebie jako podatnika.

Jakie korzyści płyną z Slim VAT 3?

Nowelizacja ustawy ma na celu liczne modyfikacje podatkowe dla polskich obywateli, które mają za zadanie przyspieszyć i ułatwić Twój proces rozliczania się z urzędami. Dzięki temu wzrośnie płynność finansowa Twojego przedsiębiorstwa. Slim VAT 3 niesie ze sobą również wiele innych korzyści, z których jako podatnik możesz korzystać. Są to między innymi:

  • mniejsza liczba korekt i mniej problematyczne rozliczanie VAT-u – stosowanie kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących jest dla Ciebie bardziej doprecyzowane. Ponadto pod pewnymi warunkami możesz zrezygnować z korekty;
  • zmniejszone zostały formalności w obrocie międzynarodowym – nie  musisz posiadać faktury dot. WNT;
  • prostsze fakturowanie – warunki wystawienia Twojej faktury są dostosowane do e-paragonu;
  • poprawa płynności finansowej Twojej firmy – od teraz limit sprzedaży jest podniesiony do 2 milionów euro. Co więcej, masz większe możliwości dysponowania środkami z rachunku VAT. Otrzymałeś możliwość opłacenia takich rzeczy jak np. podatek cukrowy czy podatek od wydobycia niektórych kopalń;
  • prostszy dostęp do wiedzy podatkowej – informacje odtąd są wydawane przez jeden właściwy organ do tego wyznaczony, co zdecydowanie ułatwi Ci dostęp do wszelkiego rodzaju wiedzy na temat podatków;

Slim VAT 3 – potrzebna zmiana czy kolejne zawirowania w księgowości?

Wyżej wymienione korzyści wskazują na pozytywne zmiany dla podatników. Jeśli dotychczas miałeś spore problemy dotyczące procesu podatkowego, to uproszczenia, jakie przynosi Slim VAT 3, powinny pomóc Ci w dość dużym stopniu. Warto zwrócić tutaj uwagę także na znaczną poprawę zasad rozliczania darowizn poprzez zwiększenie kwot wolnych od podatku. Korzystają na tym przede wszystkim beneficjenci charytatywnych zbiórek.

Nowe rozwiązania, które przynosi pakiet SLIM VAT 3, weszły w życie już 1 lipca 2023 roku. Warto więc zaznajomić się z nim, aby nie zrobić błędów podczas księgowania czy odliczania składek. Po wszelkie informacje zaglądaj zawsze do profesjonalnego biura rachunkowego, ponieważ wtedy będziesz miał pewność, że zostałeś dobrze poinformowany, a żadna sytuacja  nie zaskoczy Cię w negatywny sposób. 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?

Oszczędź czas i pieniądze z biurem rachunkowym WARIDO! Dzięki 100% skanom faktur i automatyzacji procesów zapewnimy Ci efektywność i precyzję w obszarze zwanym księgowość. Skoncentruj się na rozwoju swojej firmy, a my zajmiemy się resztą. Skontaktuj się z nami już teraz! 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej