fbpx

Czy anulowanie faktury w KSeF będzie możliwe?

czy-anulowanie-faltury-w-ksef-bedzie-mozliwe

Spis treści

Wieloletnia debata na temat obowiązkowości wystawiania faktur w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przybiera na sile. Mimo upływu lat i intensywnej pracy nad systemem, nie brak funkcjonalności budzących wątpliwości. W momencie nadchodzącej realnej obecności KSeF w codziennej działalności firm, jedno z kluczowych pytań, jakie nurtuje przedsiębiorców, dotyczy możliwości anulowania faktury po jej wystawieniu. Nasz dzisiejszy tekst ma na celu przybliżenie tego zagadnienia.

Krajowy System e-Faktur w skrócie

Koncepcja KSeF zakłada real-time’owe procesowanie faktur, co oznacza, że każda transakcja pomiędzy podmiotami gospodarczymi będzie rejestrowana w centralnej bazie danych natychmiast po jej wystawieniu. Dążeniem systemu jest standaryzacja – każdy dokument będzie identyczny pod względem struktury danych, co ułatwi zarządzanie fakturami sprzedaży i zakupu. Choć KSeF na razie nie jest obowiązkowy, jego ostateczny kształt wciąż ewoluuje, a firmy z niecierpliwością oczekują na definitywne regulacje.

Aktualności z ministerstwa finansów

Warto zaznaczyć, że plany wdrożenia KSeF doświadczyły niedawno przesunięcia. Jak informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie z 19 stycznia 2024 roku, system nie zostanie wprowadzony w życie w tym samym roku, a nowa data jego implementacji pozostaje niewiadomą.

Mechanizm anulowania faktury

Mimo braku legalnej definicji anulowania faktury w obowiązujących przepisach prawa podatkowego, w praktyce istnieją okoliczności wymuszające cofnięcie dokumentu sprzedaży, np. przy błędach wystawienia. Z interpretacji podatkowych wynika, że anulowanie jest dopuszczalne, pod warunkiem, że faktura nie weszła jeszcze do obiegu prawnego, a transakcja ostatecznie się nie odbyła.

Dylematy związane z anulowaniem faktury w KSeF

W świetle bieżących informacji wydaje się, że KSeF nie będzie przewidywał funkcji anulowania faktury jako standardu. Zgodnie z zasadami, po przekazaniu dokumentu do systemu KSeF, jego anulowanie nie będzie możliwe. Jako rozwiązanie proponowane jest wystawienie faktury korygującej, które nadal pozostawia otwarte pytania dotyczące procedur korygowania bez udziału nabywcy.

Wprowadzenie KSeF – otwarte kwestie

Pomimo dostępnych materiałów edukacyjnych i odpowiedzi na często zadawane pytania na stronie KSeF, pozostaje wiele niepewności co do funkcjonowania systemu w praktyce. Ministerstwo Finansów pracuje nad kompendium wiedzy, które ma rozwiać wątpliwości i zapewnić pełniejsze zrozumienie KSeF. Równocześnie toczą się konsultacje z zainteresowanymi stronnictwami, których wyniki mają być publikowane na stronach ministerstwa.

Podsumowanie

Zarysowując kwestię anulowania faktur w kontekście KSeF, można stwierdzić, że aktualne przepisy nie przewidują takiej możliwości. Przedsiębiorcy, którzy już teraz decydują się na integrację z systemem, muszą mieć świadomość, że faktura raz przesłana do KSeF będzie wymagała innej formy korekty niż anulowanie. Wszelkie zmiany, nowinki i szczegóły procedur zostaną z pewnością opublikowane przez Ministerstwo Finansów, dlatego warto śledzić oficjalne źródła informacji, aby na bieżąco aktualizować swoją wiedzę o KSeF.

Oferta Warido 

W obliczu wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSEF), nasze biuro rachunkowe wyróżnia się gotowością i zaawansowanym przygotowaniem, aby wspierać Twoją firmę w tej nowej rzeczywistości. Dzięki naszemu wsparciu, przejście na e-faktury stanie się dla Ciebie bezproblemowe i płynne.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Twojej firmie rosnąć i prosperować w zmieniającym się świecie biznesu.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.