Korekta PIT za 2023 – terminy, zasady, ulga na dziecko

korekta-pit-za-2023-terminy-zasady-ulga-na-dziecko

Spis treści

Złożony PIT czasem trzeba skorygować, a w niektórych przypadkach – można. Obowiązkowej korekcie podlegają stwierdzone błędy takie jak niewłaściwe kwoty lub pominięcie źródeł przychodu. Natomiast masz prawo skorygować zeznanie (ale nie musisz) np. w razie nieuwzględnienia w pierwotnym zeznaniu ulgi, która Ci przysługuje.

Każdy podatnik może skorygować PIT za 2023 lub lata ubiegłe. Także ten, który zaakceptował treść swojej deklaracji w usłudze Twój e-PIT lub rozliczył się samodzielnie. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się do kiedy możesz sporządzić korektę PIT i w jaki sposób.

Korekta PIT – do kiedy?

Na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, zeznanie podatkowe możesz skorygować do 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składasz deklarację. Wobec tego termin na korektę PIT za 2023 mija 31 grudnia 2029 r. Natomiast koniec bieżącego roku (2024 r.) to ostatni dzwonek na korektę zeznania za 2018 r.

Korekta PIT polega na ponownym złożeniu tego samego formularza PIT z uwzględnieniem poprawnych danych i zaznaczeniem, że jest to korekta zeznania. Mówiąc prościej – wypełniasz całe zeznanie od nowa (nie tylko w polach, w których się pomyliłeś).

Każdy złożony PIT możesz korygować dowolną ilość razy – prawo nie przewiduje żadnych limitów. Nie musisz do korekty dołączać pisemnego uzasadnienia przyczyny korekty, ten obowiązek zniesiono w 2016 r.

Korekta PIT-37: ulga na dziecko

Jednym z częściej popełnianych błędów w zeznaniu jest nierozliczenie w pełnej wysokości ulgi na dziecko. Konsekwencją jest zaniżenie podatku do zwrotu. Niestety, przyczynia się do tego niedociągnięcie w usłudze Twój e-PIT, polegające na nieuwzględnieniu zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Zdarza się, że przysługująca kwota ulgi na dziecko przekracza sumę zaliczek pobranych na PIT. W takiej sytuacji przysługuje Ci prawo do zwrotu wartości, która ze względu na brak pokrycia, nie mogła zostać uwzględniona do wysokości zapłaconych składek ZUS. Usługa Twój e-PIT z automatu rozlicza tylko ulgę do wysokości zapłaconego podatku, a pomija tę część, która należy Ci się ze składek ZUS.

Jeżeli bez weryfikacji zeznania kliknąłeś „Wyślij” w e-Urzędzie Skarbowym, możliwe, że nieświadomie pozbawiłeś się części zwrotu. Oczywiście masz prawo to skorygować i odzyskać należny zwrot.

Przykład 1

Pani Dorota jest mamą dwójki dzieci i przysługuje jej ulga prorodzinna w wysokości 2 224,08 zł. Natomiast pobrany podatek za 2024 r. wyniósł 2 000 zł i taką kwotę automatycznie uwzględnił program Twój e-PIT. Pani Dorota może odzyskać 224,08 zł, o ile przed wysłaniem zeznania ręcznie uzupełni pozycję „Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci”.

Powyższy mankament potwierdza, że nie należy do końca ufać nawet rządowym rozwiązaniom i najlepiej, aby nasz PIT rozliczał rzetelny doradca podatkowy.

Korekta PIT-37 po otrzymaniu zwrotu 

Zdarza się, że podatnik odkrywa błąd w zeznaniu rocznym już po otrzymaniu zwrotu podatku za ten rok. W takim przypadku także ma obowiązek skorygować PIT niezależnie od  konsekwencji dotyczących nadpłaty lub niedopłaty podatku.

Wobec tego, jeżeli z korekty wyjdzie Ci:

  • wyższa nadpłata niż wcześniej otrzymany zwrot – US odda Ci różnicę,
  • niedopłata lub mniejsza nadpłata niż wcześniej otrzymany zwrot – Ty musisz oddać różnicę do US.

Zawyżony zwrot, który otrzymałeś, traktowany jest na mocy Ordynacji podatkowej jako zaległość podatkowa. Masz obowiązek zwrócić ją do US wraz z odsetkami. Odsetki nie zostaną naliczone, jeżeli zwrócisz pieniądze do ostatniego dnia na rozliczenie podatku.

Przykład 2

Pan Robert otrzymał zwrot podatku za 2024 w wysokości 1 300 zł. 2 kwietnia 2024 r. zorientował się, że zrobił błąd w zeznaniu, natychmiast je skorygował i z korekty wyszła mu nadpłata w wysokości  500 zł. Oznacza to, że 800 zł otrzymał niesłusznie. Jeżeli zwróci je 30 kwietnia 2024 r., nie będzie musiał doliczać odsetek.

Korekta PIT online i papierowo

Korektę zeznania możesz złożyć przez Internet (w usłudze Twój e-PIT), jak i papierowo. Nie ma znaczenia sposób, w jaki przesłałeś pierwotną deklarację podatkową. Skorygowany PIT może także przygotować za Ciebie sprawdzone biuro rachunkowe Enova lub solidna księgowa. Dzięki temu zyskasz pewność, że zeznanie zostało prawidłowo poprawione i nie narażasz się na konsekwencje ze strony skarbówki.

W nagłówkach artykułu odwołujemy się do PIT-37, ponieważ ten formularz składa ponad 80% podatników, ale zasady korygowania PIT-ów są takie same także i wobec przedsiębiorców składających PIT-36. Z tym ograniczeniem,  że ulga na dziecko nie przysługuje właścicielom firm rozliczającym się podatkiem liniowym i na ryczałcie.

 

Oferta Warido 

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Twojej firmie rosnąć i prosperować w zmieniającym się świecie biznesu.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.