Wakacje od ZUS – urlop od składek dla przedsiębiorców

wakacje-od-zus-urlop-od-skladek-dla-przedsiębiorcow

Spis treści

19 marca 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, będzie mogło skorzystać z niej 1,7 mln małych przedsiębiorców a roczny koszt projektu to 1,64 mld zł. 

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji. 

Wakacje od ZUS – na czym będą polegały?

Ustawa zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli w jednym, wybranym przez siebie, miesiącu w roku nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, tj. składki:

  • emerytalnej,
  • rentowej,
  • wypadkowej,
  • chorobowej (pod warunkiem, że opłacają ją w miesiącu poprzedzającym wakacje od ZUS i następującym po nim).

Zwolnienie obejmie też składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy (jeśli przedsiębiorca im podlega). Wszystkie składki sfinansuje budżet państwa, tj. przedsiębiorca nie straci ciągłości w opłacaniu składek ani na wysokości przyszłej emerytury.

Wakacje składkowe nie obejmą składki zdrowotnej.

W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie mógł pracować – tzn. świadczyć usługi, dostarczać towary i wystawiać faktury za te czynności. Zaoszczędzone na składkach pieniądze będzie można wydać w dowolny sposób – na księgowość, urlop, bieżące potrzeby czy nawet na założenie spółki z o.o.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS?

Z wakacji od składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy wpisani do CEiDG. Zarówno samozatrudnieni, jak i zatrudniający do 9 pracowników.  Wakacje składkowe dotyczą wyłącznie właścicieli firm, tj. jeżeli zatrudniają oni pracowników, będą zobowiązani do opłacania za nich składek ZUS tak jak zawsze.

Kolejnym warunkiem do jest nieprzekroczenie dochodu w wysokości 2 mln euro w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku.

Limity 9 pracowników i 2 mln dochodu są zbliżone do definicji mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, co potwierdza, że wakacje od ZUS skierowane są do drobnych przedsiębiorców.

Ustawa wprowadza też wymóg, by przedsiębiorca jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku i w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Mówiąc krócej i prościej – z wakacji nie skorzystają przedsiębiorcy wykonujący działalność dla innej firmy,  która w tym roku (lub poprzednim) była ich pracodawcą i wykonywali dla niej takie same czynności. Zastrzeżenie ma zapobiegać nakłanianiu pracowników do przejścia na samozatrudnienie.

Przykład 1

Pan Piotr założył działalność gospodarczą w grudniu 2023 r. W ramach działalności świadczy usługi IT na umowie B2B dla firmy, która wcześniej zatrudniała go na umowę o pracę z takim samym zakresem obowiązków. Zgodnie z przyjętym projektem ustawy pan Piotr nie będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS w 2024 i w 2025.

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Aby móc skorzystać z wakacji od ZUS, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc wakacji. Przykładowo – jeżeli właściciel firmy chce być zwolniony ze składek ZUS za grudzień, wniosek musi złożyć w listopadzie.

Wniosek złożony poza wskazanym okresem czasowym nie zostanie rozpatrzony. Ustawa nie przewiduje ograniczeń co do dnia miesiąca złożenia wniosku. Wobec tego można przyjąć, że o wakacje składkowe za grudzień przedsiębiorca może wnioskować do 30 listopada.

Wnioski składane będą poprzez profil teleinformatyczny ZUS w formie dokumentu elektronicznego.

We wniosku przedsiębiorca będzie wskazywał miesiąc, w którym chce skorzystać z wakacji od ZUS oraz oświadczał spełnienie wymogów ustawowych.

Uwzględnienie (bądź nie) wniosku będzie się opierało wyłącznie na spełnieniu wymogów ustawowych. Jeżeli zatem trwa np. restrukturyzacja firmy, jej właściciel nie powinien się obawiać odrzucenia wniosku, ponieważ projekt ustawy nie wyklucza działalności, wobec których toczy się postępowanie restrukturyzacyjne.

Urlop od składek jeszcze w tym roku

Projektem ustawy wakacji składkowych zajmie się teraz Sejm. Rząd wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższych 4 miesięcy ZUS wdroży odpowiednie rozwiązania informatyczne związane ze składaniem wniosków i pierwsi przedsiębiorcy skorzystają z urlopu od składek pod koniec 2024 r.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.