fbpx

PIT – podatek dochodowy

pit-podatek-dochodowy

Spis treści

Czyli co powinieneś wiedzieć o podatku PIT

W Polsce podatek od dochodów osób fizycznych – w skrócie PIT, obejmuje swoim zakresem wszelkiego rodzaju dochody osobiste, które nie zostały wyłączone na mocy stosownej ustawy. Jego nazwa wywodzi się od angielskiego odpowiednika – „Personal Income Tax”.

Podatek wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1992 roku – oznacza to, że już od ponad 25 lat rozliczamy się samodzielnie z Urzędem Skarbowym.

Podstawa prawna

Swoje narodziny PIT zawdzięcza zasadniczo dwóm ustawą:

  • Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – uchwalonej 26 licpa 1991 roku,
  • Ustawie o o zryczałtowanym podatku dochodowym – uchwalonej 20 listopada 1998 roku,
  • oraz późniejszym nowelizacją.

Opodatkowaniu podlega każda osoba fizyczna – definiowana jako każdy człowiek, obywatel RP, który już w momencie swoich narodzin nabywa zdolność prawną. Podstawą do wyliczenia kwoty podatku jest suma dochodów uzyskanych z każdego źródła przychodu w danym roku podatkowym. Dochód z reguły nie może być wartością ujemną i wynika z nadwyżki kosztów jego uzyskania.

Co bardzo istotne podatek PIT nakłada obowiązek podatkowy na każdego obywatela posiadającego miejsce zamieszkania na terenie RP. Obowiązek ten ma charakter nieograniczony terytorialnie – co oznacza iż w praktyce całość podatku musimy odprowadzić w Polsce niezależnie w jakim kraju nasz dochód został pozyskany.

Sposoby obliczania podatku

W latach 2009-2018 podatek PIT obliczamy bazowo na podstawie skali podatkowej, którą można przedstawić w następujący sposób:

  • Do dochodów w wysokości 85 528 zł – stawka wynosi 18%
  • Ponad dochody w wysokości 85 528zł – stawka podatku wynosi 14.839 zł 02 gr + 32% kwoty dochodu przekraczającej podstawę.

Ustawodawca wyodrębnił również inne stawki obowiązujące przy konkretnych źródłach przychodu/uzyskania dochodu.

I tak oto stawką 19% obłożone są dochody uzyskane między innymi dzięki:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej i specjalnej produkcji rolnej,
  • obrotu kapitałami pieniężnymi,
  • sprzedaży nieruchomości,
  • dochodu ze spółki zagranicznej w przypadku obywatela RP.

Zeznanie podatkowe PIT

Okres od stycznia do maja każdego roku to czas wytężonej pracy urzędów skarbowych, które wraz ze zbliżaniem się ostatecznego terminu rozliczenia mierzą się z zalewem interesantów chętnych aby dostarczyć swoje zeznania PIT i uniknąć ewentualnie grożącej grzywny. Cały ten proces jest regulowany na mocy w/w ustawy, która po zakończeniu roku podatkowego daje nam czas do 30 kwietnia aby poinformować urząd o wysokości naszych dochodów.

Zeznania PIT możemy podzielić między innymi na następujące rodzaje:

  • PIT 36 -Dla podatników rozliczających się na bazie skali podatkowej, prowadzących działalność gospodarczą.
  • PIT 36L -Dla podatników rozliczających się na bazie 19% skali podatkowej, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gosp.
  • PIT 37 -Dla podatników uzyskujących wynagrodzenie z umowy o pracę, z umów cywilno-prawnych, emerytów i rencistów.
  • PIT 38 -Dla podatników rozliczających się na bazie 19% skali podatkowej, regulowanej w/w przepisami.
  • PIT 39 -Dla podatników uzyskujących dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w danym roku.

Zwolnienia

Z objęciem podatkiem PIT są wyłączone następujące źródła dochodu:

  • związane z działalnością rolną,
  • związane z gospodarką leśną,
  • świadczenia socjalne, stypendia,
  • pewne formy odszkodowań,
  • regulowane przez ustawę o spadkach i darowiznach,
  • z tytułu śmierci jednego z małżonków,
  • z tytułu podziału majątku małżonków,
  • i inne..

Przekazanie 1% podatku

Na mocy ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie – 1 stycznia 2004 roku polscy podatnicy uzyskali możliwość przekazania 1% swojego należnego podatku na cele wybranej OPP. Organizacja ta musi jednak figurować w oficjalnym rejestrze aby móc przyjąć przekazywaną w ten sposób darowiznę.

Od roku 2007 przelew odliczonej kwoty wykona w naszym imieniu urząd skarbowy – wystarczy w corocznym zeznaniu PIT wpisać numer KRS danej organizacji. Według danych Ministerstwa Finansów w roku 2014 przekazano na ten cel ponad 500 mln złotych pochodzących z rozliczeń ponad 12 mln obywateli.

Zobacz też:

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-skutecznie-ujac-wynagrodzenie-w-kpir

Jak skutecznie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, kiedy i jak ująć wynagrodzenia pracowników w KPiR? Dowiedz się, jakie są zasady księgowania wynagrodzeń zależnie od rodzaju umowy i terminów wypłat. Odkryj, jak terminowość, nowoczesne systemy księgowe oraz automatyzacja mogą wpłynąć na płynność finansową Twojej firmy i jakość prowadzonej księgowości. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

Czytaj więcej »
usluga-magazynowania-w-zagranicznym-magazynie-na-gruncie-VAT

Usługa magazynowania w zagranicznym magazynie na gruncie VAT

W jaki sposób skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe na konkurencyjnym rynku? Odkryj najważniejsze strategie, które pomogą przyciągnąć klientów i zbudować trwałe relacje. Dowiedz się, jak inwestycje w nowoczesne technologie, personalizacja usług i kompleksowa oferta mogą przyczynić się do sukcesu Twojego biura rachunkowego. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe rozwiązania!

Czytaj więcej »
Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe

Jak skutecznie wyróżnić swoje biuro rachunkowe?

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku usług księgowych ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby na wyróżnienie swojego biura rachunkowego. Zapewniając unikalne wartości i innowacyjne rozwiązania, możesz przyciągnąć większą liczbę klientów i zbudować trwałe relacje. Przeczytaj artykuł i poznaj kluczowe strategie, które mogą pomóc Twojej firmie zdobyć przewagę!

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.