Zaznacz stronę

Alternatywa dla kredytu lub leasingu na samochód

Wynajem długoterminowy samochodu.

Wiele osób pyta nas czy lepszy jest kredyt czy leasing na samochód.
Otóż na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od kosztu, samochodu i warunków umowy.
Coś o czym jednak często zapominamy to najem długoterminowy, który jest w ostatnim czasie bardzo korzystny i popularny.

Czy zastanawialiście się na czym on polega z punktu widzenia kalkulacji raty?

Wynajem długoterminowy a kalkulacja raty

Otóż wynajmując samochód musimy pokryć różnicę pomiędzy ceną zakupu a wartością rezydualną (przyszłą) która jest wyliczona przez ekspertów na koniec wynajmu.

Oczywiście zależy ta cena od kilku czynników – przebiegu, bezwypadkowej historii itp. Nie jest to jednak specjalnie istotne dla klienta końcowego czyli firmy chcącej kupić (a raczej użytkować) przyzwoity samochód w dobrej cenie.

Dlaczego wynajem się opłaca?

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że marki premium są w stanie zaproponować duże rabaty podczas zakupu. W szczególności jeśli kupujemy samochody hurtowo tj. 50-100 szt.

Oczywiście przysłowiowy Kowalski takiej ilości samochodów nie kupi ale rynek nie znosi próżni – powstali brokerzy samochodowi.

Jednym słowem dziś samochodów marek premium nie kupuje się już w salonach, tylko u pośredników salonów – brokerów, gdzie paradoksalnie wychodzi to taniej niż bezpośrednio w salonie.

Zwróćmy uwagę, że ceny na rynku wtórnym kształtują się (póki co) od cen detalicznych. Jednym słowem samochód za 200.000 zł po 2 latach może kosztować około 150.000 zł.
Wtedy wynajem byłby na poziomie 50.000 + marża banku/brokera. Musimy po prostu pokryć różnicę w spadku wartości samochodu i marżę.

Jeśli jednak na taki samochód za 200.000 zł od brokera dostaniemy cenę 160.000 (czyli 20% rabatu) to cena na rynku wtórnym się nie zmieni. Nadal będzie 150.000 zł.
W tym przypadku zatem mamy do pokrycia tylko różnicę 10.000 zł + marżę banku/brokera.

Podsumowanie

Reasumując – kupując samochód warto rozważyć taki model użytkowania i nie patrzeć na cenę zakupu tylko kwotę najmu, którą musimy zapłacić miesięcznie za użytkowanie samochodu.

Myśląc „miesięcznie” zaczyna także być istotne spalanie. Biorąc samochód za 1200 zł miesięcznie ze spalaniem 10l/100km a samochód za 1450 zł miesięcznie ze spalaniem 7l/100km przy założeniu przebiegu 20.000 km rocznie mamy taki sam w zasadzie koszt użytkowania auta.

Nie skupiajmy się zatem na samej racie.

Masz pytania odnośnie tego artykułu?

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka i prowadzisz firmę skontaktuj się z nami. Możesz to zrobić telefonicznie w godzinach naszej pracy lub natychmiast – mailowo czy też za pomocą poniższego formularza! Wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Call Now Button