Zaznacz stronę

Tłusty Czwartek – czyli dzień jedzenia pączków i ciężkich decyzji

Tłusty Czwartek, jak co roku rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to w Polsce dzień objadania się pysznymi, świeżymi pączkami. Czy jednak dla wszystkich jest to taka beztroska data?

Dla kogo Tłusty Czwartek może być stresujący?

Chodzi oczywiście o producentów pączków i decyzję, którą podejmują w trakcie wyboru stawki podatku VAT. Sprawa na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta, ale jest wręcz przeciwnie.

Producent, który produkuje pączki, czyli np. piekarnia lub cukiernia, musi liczyć się z tym, że produkt może podlegać następującym stawkom podatku VAT – 5%, 8%, a nawet 23%.

Wszystko zależy od tego, z jakich produktów dany pączek został wytworzony i jakim stawkom podatku VAT te produkty podlegają.

Przykłady produktów i ich opodatkowanie

-stawka 5% VAT jest przewidziana dla oleju, masła, jajek i mleka;

-stawka 8% VAT dotyczy marmolady, cukru pudru, mąki i tradycyjnego cukru;

-stawka 23% VAT będzie dotyczyć drożdży, cukru waniliowego czy soli.

Jak widać nie ma czego zazdrościć producentom pączków w ten dzień, gdyż stoją przed sporym wyzwaniem by wybrać odpowiednią dla konkretnego pączka stawkę VAT’u.

Czy producent pączków może mieć z tego tytułu problemy?

Historie producentów, którzy wybrali złą stawkę, pokazują, że tak. W sytuacji, kiedy organ podatkowy zinterpretuje przepisy inaczej niż my, może obciążyć nas dodatkowym zobowiązaniem podatkowym.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby ujednolicenie przez Ministerstwo Finansów stawki podatku VAT dla całej grupy produktów, w której znajdują się pączki w PKWiU. Do tego czasu cukiernikom i piekarniom pozostaje konsultacja z księgowymi by uchronić się przed pomyłką w wyborze stawki VAT.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Zadzwoń teraz!