Tłusty Czwartek – czyli zagadka podatkowa dla producentów pączków

Tłusty Czwartek, czyli zagadka podatkowa dla producentów pączków

 Tłusty Czwartek – czyli dzień jedzenia pączków i ciężkich decyzji

Tłusty Czwartek, jak co roku rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to w Polsce dzień objadania się pysznymi, świeżymi pączkami. Czy jednak dla wszystkich jest to taka beztroska data? Jaka jest stawka VAT dla pączka?

Dla kogo Tłusty Czwartek jest stresujący?

Chodzi oczywiście o producentów pączków i decyzję, którą podejmują w trakcie wyboru stawki podatku VAT. Sprawa na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta, ale jest wręcz przeciwnie.

Producent, który produkuje pączki, czyli np. piekarnia lub cukiernia, musi liczyć się z tym, że produkt może podlegać następującym stawkom podatku VAT – 5%, 8%, a nawet 23%.

Wszystko zależy od tego, z jakich produktów dany pączek został wytworzony, jakim stawkom podatku VAT te produkty podlegają, a także jaki jest okres czasu przydatności danego pączka.

Jaka stawka VAT dla pączka?

– stawka 5% VAT jest przewidziana dla dietetycznego pączka do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni ;

stawka 8% VAT dotyczy tradycyjnego pączka z większą ilością cukru;

– stawka 23% VAT będzie dotyczyć zarówno mniej, jak i bardziej słodkich, ale za to o dłuższej przydatności do spożycia.

Jak widać nie ma czego zazdrościć producentom pączków w ten dzień, gdyż stoją przed sporym wyzwaniem by wybrać odpowiednią dla konkretnego pączka stawkę VAT’u. Jeden pączek, a 3 stawki.

Czy producent pączków może mieć z tego tytułu problemy?

Historie producentów, którzy wybrali złą stawkę, pokazują, że tak. W sytuacji, kiedy organ podatkowy zinterpretuje przepisy inaczej niż my, może obciążyć nas dodatkowym zobowiązaniem podatkowym.

Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby ujednolicenie przez Ministerstwo Finansów stawki podatku VAT dla całej grupy produktów, w której znajdują się pączki w PKWiU. Do tego czasu cukiernikom i piekarniom pozostaje konsultacja z księgowymi lub doradcami podatkowymi, by uchronić się przed pomyłką w wyborze stawki VAT.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej