fbpx

Badanie bilansu w spółce z o.o. – podstawowe informacje

badanie-bilansu-w-spolce-z-o-o-podstawowe-informacje

Spis treści

Jednym z kluczowych obowiązków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne sporządzanie sprawozdania finansowego, w którym bilans odgrywa istotną rolę. W niektórych przypadkach konieczne jest także zlecenie biegłemu rewidentowi przeprowadzenia badania sprawozdania przed jego zatwierdzeniem.

Podmioty zobowiązane do badania sprawozdania finansowego

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obowiązek badania rocznych sprawozdań finansowych dotyczy m.in.:

  • Banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych oraz instytucji kredytowych,
  • Zakładów ubezpieczeń i reasekuracji,
  • Spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
  • Jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi,
  • Krajowych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego,
  • Spółek akcyjnych (z wyjątkiem spółek w organizacji).

Dodatkowo, obowiązek badania sprawozdania finansowego mają także jednostki, które w poprzednim roku obrotowym spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

  • Średnioroczne zatrudnienie wyniosło co najmniej 50 osób,
  • Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego wyniosła co najmniej 2 500 000 euro,
  • Przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych wyniosły co najmniej 5 000 000 euro.

Umowa o badanie sprawozdania finansowego

Jeżeli spółka z o.o. jest zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego, musi zawrzeć umowę z firmą audytorską. Zgodnie z art. 66 ustawy o rachunkowości, wybór firmy audytorskiej należy do organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, chyba że statut lub umowa spółki stanowi inaczej. Termin na zatwierdzenie sprawozdania wynosi 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Uprawnienia biegłego rewidenta

Biegły rewident, w celu przeprowadzenia rzetelnego badania sprawozdania finansowego, ma prawo do wglądu w księgi rachunkowe oraz dokumenty źródłowe, a także do uzyskania niezbędnych wyjaśnień od kierownictwa spółki. Spółka jest zobowiązana zapewnić rewidentowi dostęp do wszelkich informacji potrzebnych do sporządzenia sprawozdania z badania.

Korzyści z badania sprawozdania finansowego

Przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta nie tylko spełnia wymogi prawne, ale także zwiększa wiarygodność spółki w oczach inwestorów, kredytodawców oraz innych interesariuszy. Daje pewność, że sprawozdanie finansowe jest rzetelne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Wsparcie Warido w zakresie badania bilansu

Księgowość online Warido oferuje kompleksowe usługi w zakresie badania sprawozdań finansowych. Nasz zespół biegłych rewidentów i doradców podatkowych zapewnia profesjonalne wsparcie, pomagając spółkom z o.o. spełniać wszystkie wymagania prawne związane z badaniem bilansu.

Zapraszamy do kontaktu! Skup się na rozwoju swojej firmy, a my zajmiemy się wszystkimi aspektami Twojej księgowości i badania sprawozdań finansowych. Umów się na konsultację pod numerem +48 537 726 726.

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

 

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »
badanie-bilansu-w-spolce-z-o-o-podstawowe-informacje

Badanie bilansu w spółce z o.o. – podstawowe informacje

Jednym z kluczowych obowiązków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne sporządzanie sprawozdania finansowego, w którym bilans odgrywa istotną rolę. W niektórych przypadkach konieczne jest także zlecenie biegłemu rewidentowi przeprowadzenia badania sprawozdania przed jego zatwierdzeniem.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.