Spis treści
Ludzie dywagują, czy warto założyć spółkę z o.o. czy jedynie jednoosobową działalność gospodarzą. Oczywistej odpowiedzi na to pytanie nie ma, jest to zależne od tego jaką działalność prowadzimy.
Spółka z ograniczaną odpowiedzialnością jak sama nazwa wskazuje wiąże się z tym, że wspólnicy spółki nie odpowiadaj całym swoim majątkiem, lecz tylko do wysokości wniesionych wkładów. Natomiast w jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy odpowiadają całym swoim majątkiem. Wynika z tego, że jeśli mamy zamiar prowadzić firmę, która jest związana z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością, wówczas warto wybrać spółkę z o.o. W niektórych przypadkach z kolei lepiej zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą.
Jakie są plusy założenia spółki z o.o.?
Ograniczona odpowiedzialność
Jak wspomnieliśmy we wstępie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się tym, że nie odpowiadamy całym swoim majątkiem, co to oznacza?Jeśli jesteśmy wspólnikiem w spółce z o.o. odpowiadamy tylko i wyłącznie do kwoty, którą wnieśliśmy w kapitale zakładowym.Istnieją jednak sytuacje, w których zarząd spółki odpowiada całym swoim majątkiem, np. gdy za późno z złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Jest to jednak sytuacja, która dotyczy zarządu spółki, a nie wspólników, czyli właścicieli. Należy pamiętać o tym, że w momencie, gdy powstanie podstawa do zgłoszenia upadłości, mamy tylko 2 tygodnie na złożenie wniosku.
Niskie koszty założenia spółki
Pomimo tego, że spółka z o.o. nie jest najprostszą formą prawną do założenia, to koszty jej utworzenia w porównaniu do pozostałych form prawnych spółek są stosunkowo niskie. Zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy na dwa sposoby – z udziałem notariusza lub przy pomocy systemu S24. Jeśli decydujemy się na wizytę u notariusza, to powinniśmy się liczyć z takimi kosztami jak:
· opłata za spisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego (zgodnie z cennikiem notariusza),
· Opłata sądowa za rejestrację w KRS – 250,00 PLN,
· Opłata za wpis w Monitorze Sądowym – 100,00 PLN.
Ponadto będziemy musieli wnieść kapitał zakładowy.O kapitale zakładowym i jego wysokości pisaliśmy w innym artykule: Czy trzeba pokryć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?
Spółkę z o.o. można zarejestrować przez Internet przy pomocy systemu S24
Istnieje możliwość założenia spółki przez internet poprzez system S24. Jest to tańsza oraz krótsza alternatywa dla zakładania spółki niż korzystanie z usług notariusza. O tej metodzie pisaliśmy w innym naszym artykule: Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?
Jakie są minusy założenia spółki z o.o.?
Podwójne opodatkowanie zysków
Podczas prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jesteśmy zmuszeni do podwójnego opodatkowania zysków. Czy oznacza to, że posiadając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością płacimy dwa razy większe podatki niż wtedy, gdy posiadamy np. Jednoosobową działalność gospodarczą? W teorii tak, ale w praktyce jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jesteśmy zobligowani do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – 19% lub 9%, a później pobierając dywidendę jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy zapłacić od niej podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – 19%.
Założenie spółki z o.o. nie jest łatwe
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest stosunkowo trudne dla osoby, która po raz pierwszy będzie przechodziła procedurę rejestracji. Wiąże się to ze składaniem wielu dokumentów, dlatego zalecamy, żeby przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skorzystać z pomocy biura rachunkowego.
Podsumowanie
Spółka z o.o. ma swoje zalety takie jak ograniczoną odpowiedzialność oraz stosunkowo niski koszt założenia. Natomiast ma tez swoje wady, takie jak m.in. obliguje do podwójnego opodatkowania naszych zysków
w momencie ich wypłaty. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy również do najłatwiejszych, jeśli zdecydujemy się to robić po raz pierwszy bez niczyjego wsparcia. Wybranie formy prawnej przyszłej firmy nie jest łatwe, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy biura rachunkowego w celu zaczerpnięcia rady. Być może okaże się, że w twoim przypadku wystarczy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Nasze biuro rachunkowe chętnie pomoże w wyborze formy prawnej i założeniu spółki czy to przez system S24 czy to u notariusza. Pomagamy naszym klientom również w innych sprawach związanych z prowadzeniem działalności.
Warido Accounting sp. z o.o.
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.