Prostsza rejestracja znaku towarowego

Senat poparł nowelizację przepisów dotyczących procesu rejestracji znaków towarowych

Projekt zmian trafi niebawem do Sejmu, gdzie posłowie zadecydują czy już wkrótce przedsiębiorcy dużo prościej i taniej  będą mogli korzystać z tego narzędzia ochrony własności.  Głównym inicjatorem zmian jest Unia Europejska, której przepisy w tym zakresie są dużo bardziej przyjazne i pozwalają znacznie skrócić czas rejestracji takiego znaku.

Dla porównania – w Polsce proces ten trwa ponad rok, podczas gdy za granicą jest to okres ok. 6 miesięcy.

znak-towarowy-rejestracja

Czym jest znak towarowy?

Mówiąc o znaku towarowym mamy na myśli unikalny element identyfikacji produktu, usługi lub marki.Jego główną cechą jest niepowtarzalność, która pozwala realizować funkcję identyfikacyjną dla konsumenta oraz odróżniać dany wyrób od tych oferowanych przez konkurencję.

Sama forma może być dość rozległa: od czegoś tak prostego jak zestawienia barw, hasa lub obrazu. Po elementy bardziej złożone jak np. sygnał dźwiękowy, melodia lub projekt opakowania.

Znaki towarowe w większości krajów na świecie rejestrowane są za pośrednictwem Urzędu Patentowego.

Jaką daje nam ochronę?

Zarejestrowany znak towarowy daje jego właścicielowi szereg przywilejów z tytułu prawa własności przemysłowej. Przede wszystkim pozwala domagać się usunięcia nieautoryzowanego użycia znaku z produktów i materiałów promocyjnych konkurencji, która próbuje podszyć się pod daną markę.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku „podróbek” i łudzącą podobnych nazw i znaków handlowych stosowanych w celu wprowadzenia w błąd konsumentów. Ochrona pozwala w tym przypadku na zablokowanie takiej praktyki jak i dochodzenie odszkodowania z tytułu naruszenia prawa własności.

Jakie formalne warunki musi spełniać?

Jeśli chcielibyśmy zarejestrować nasz własny znak towarowy, musi on spełnić kilka istotnych warunków aby proces ten mógł się rozpocząć. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • Musi być unikalny w swojej formie i znacząco różnić się od już zarejestrowanych znaków,
  • nie może naruszać praw osób trzecich,
  • nie może naruszać przepisów obowiązującego prawa,
  • nie może naruszać dobrych obyczajów, nawoływać do nienawiści itp.,
  • nie może on wprowadzać konsumentów w błąd,
  • nie może być frazą powszechnie używaną w języku np. „czysta woda”.
  • i inne..

„Polskie” znaki towarowe

Wartym wzmianki jest również fakt, że omawiana nowelizacja przepisów pozwoli na rejestrowanie znaków ze słowem „Polska” – co z pewnością uszczęśliwi m.in producentów wyrobów regionalnych. Dotychczas było to niemożliwe w oparciu o krajowe regulacje, co jednak nie przeszkadzało paradoksalnie w rejestracji takiego znaku poza granicami kraju.

Senat zadbał również o uregulowanie tej kwestii.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.