FACTA – konta i dochody pod lupą USA

Czym jest FACTA?

Foreign Account Tax Compliance Act – w skrócie „FACTA” jest amerykańską regulacją prawną pozwalającą i wymuszającą ujawnianie informacji o rachunkach zagranicznych. Dane tego typu mają być wykorzystywane do lepszej kontroli ze strony amerykańskiego urzędu skarbowego nad przychodami obywateli kraju uzyskanymi poza jego granicami. W założeniach akt ten ma pomóc w walce z odpływem kapitału poza USA, stymulować inwestycje wewnątrz kraju jak również i blokować liczne raje podatkowe.

facta-regulacje-usa

Aby jednak analizować dane – musimy je wpierw od kogoś otrzymać. Ustawa nakłada więc dodatkowy obowiązek na zagraniczne instytucje finansowe, które w formie porozumienia z IRS (amerykański fiskus) mają takie informacje przekazywać. Co istotne, przepisy przewidują dotkliwe kary finansowe dla podmiotów nie dostosowujących się do tego rozporządzenia – obciążając w takiej sytuacji większość transakcji finansowych wykonywanych do, z i na terenie USA grzywną sięgającą 30% wartości operacji. Jak łatwo wywnioskować, klienci takich instytucji bardzo szybko przeniosą obsługę swoich aktywów gdzie indziej w celu uniknięcia dodatkowego opodatkowania.

Kogo dotyczą nowe regulacje?

FACTA skupia się na rachunkach amerykańskich obywateli aczkolwiek termin ten jest dość rozległy i nieprecyzyjnie zdefiniowany w przyjętych przepisach. Dotykamy tu bowiem kwestii związanych z posiadanym przez daną osobę obywatelstwem czy formalnym statusem prawnym rezydenta.

W regulacji możemy znaleźć następującą definicję „podatnika amerykańskiego”, jest nim:

  • osoba będącą obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki,
  • osoba urodzona na terenie USA,
  • osoba mieszkająca na terenie USA stale oraz więcej niż183 dni w roku,
  • osoba lub podmiot generująca dochód na terenie USA,
  • podmiot zarejestrowany na terenie USA,
  • podmiot, którego udziałowcem w co najmniej 10% jest obywatel USA.

 

facta-regulacje-usa-2

Od strony instytucjonalnej, w Polsce ustawa uderzy głównie w sektor bankowy, ubezpieczeniowy maklerski oraz inwestycyjny.  Przystąpienie do FACTA wiązać się dla nich będzie z koniecznością sporych inwestycji szacowanych w skali międzynarodowej na kwoty rzędu 200 milionów euro z czego 15 milionów euro przypada wyłącznie na Polskę.

Wśród dodatkowych czynności narzucanych przez FACTA możemy wyliczyć:

  • analiza prowadzonych kont i ich właścicieli,
  • identyfikacja poszlak zgodnych z FACTA,
  • zarządzanie informacją,
  • obowiązek raportowania nieprawidłowości.

Konieczna umowa dwustronna

Specjaliści od spraw finansów podkreślają konieczność podpisania obustronnego porozumienia pomiędzy Rządami USA oraz Polski w celu obniżenia kosztów wdrożenia oraz uproszczenia wymiany informacji. Prace nad stosownym projektem ustawy są obecnie prowadzone przez Komisję Finansów lecz upływający czas działa na niekorzyść instytucji finansowych, które ponoszą coraz większe ryzyko utraty kluczowych klientów dla swojego sektora usług.

Wstępne umowy międzynarodowe zostały już zawarte przez część Państw europejskich, w tym: Niemcy, Francję, Wielką Brytanię oraz Włochy.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.