Polski Ład – zmiana limitu gotówkowego na 8.000 zł

Obecnie ustawa Prawo Przedsiębiorców zakłada, że przedsiębiorcy przeprowadzając między sobą transakcje o całkowitej wartości powyżej 15 000 zł brutto muszą wszelkie wynikające z niej opłaty dokonywać w formie bezgotówkowej. Polski Ład dokonał nowelizacji ustawy obejmującej swoim zakresem nowy limit transakcji gotówkowych, który będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.  

 

Regulacje obowiązujące do 31 grudnia 

Zgodnie z treścią art. 19 ustawy Prawo Przedsiębiorców dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy: 

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, 
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty 

Ma to na celu zwiększenie kontroli urzędów skarbowych nad przepływem środków na rachunkach bankowych przedsiębiorców.  

Nowy limit transakcji gotówkowych 

W ramach Polskiego Ładu zmieniono kwotę limitów z 15 000 zł na 8 000 zł. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 roku dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować – tak jak do tej pory. Zmieni się jedynie wartość transakcji, której nie można przekroczyć.   

Utrudnienia dla przedsiębiorców 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli od nowego roku zaliczyć kosztów uzyskania przychodów wydatku w tej części w jakiej kwota transakcji przekraczająca 8 000 zł nie nastąpiła za pośrednictwem rachunku bankowego. Zmiana ta będzie wymagała kontroli przedsiębiorcy czy transakcja ma szansę przekroczyć o prawie połowę niższy limit. Trzeba pamiętać, że limit dotyczy całej transakcji niezależnie od wynikającej z niej ilości faktur i płatności. Zmniejszenie limitu płatności gotówkowych może utrudnić działalność tych przedsiębiorców, którzy głównie obracają gotówką.  

Limit transakcji gotówkowych dla konsumentów  

Do ustawy o prawach konsumenta dodany został art. 7b, który mówi, że konsument ma obowiązek dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty. Przepisy mają obowiązywać również od 1 stycznia 2023 roku.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »