Polski Ład – zmiana limitu gotówkowego na 8.000 zł

Obecnie ustawa Prawo Przedsiębiorców zakłada, że przedsiębiorcy przeprowadzając między sobą transakcje o całkowitej wartości powyżej 15 000 zł brutto muszą wszelkie wynikające z niej opłaty dokonywać w formie bezgotówkowej. Polski Ład dokonał nowelizacji ustawy obejmującej swoim zakresem nowy limit transakcji gotówkowych, który będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.  

 

Regulacje obowiązujące do 31 grudnia 

Zgodnie z treścią art. 19 ustawy Prawo Przedsiębiorców dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy: 

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, 
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty 

Ma to na celu zwiększenie kontroli urzędów skarbowych nad przepływem środków na rachunkach bankowych przedsiębiorców.  

Nowy limit transakcji gotówkowych 

W ramach Polskiego Ładu zmieniono kwotę limitów z 15 000 zł na 8 000 zł. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 roku dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą musi następować – tak jak do tej pory. Zmieni się jedynie wartość transakcji, której nie można przekroczyć.   

Utrudnienia dla przedsiębiorców 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli od nowego roku zaliczyć kosztów uzyskania przychodów wydatku w tej części w jakiej kwota transakcji przekraczająca 8 000 zł nie nastąpiła za pośrednictwem rachunku bankowego. Zmiana ta będzie wymagała kontroli przedsiębiorcy czy transakcja ma szansę przekroczyć o prawie połowę niższy limit. Trzeba pamiętać, że limit dotyczy całej transakcji niezależnie od wynikającej z niej ilości faktur i płatności. Zmniejszenie limitu płatności gotówkowych może utrudnić działalność tych przedsiębiorców, którzy głównie obracają gotówką.  

Limit transakcji gotówkowych dla konsumentów  

Do ustawy o prawach konsumenta dodany został art. 7b, który mówi, że konsument ma obowiązek dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty. Przepisy mają obowiązywać również od 1 stycznia 2023 roku.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej