Najem prywatny tylko na zasadach ryczałtu

Najem prywatny – od 1 stycznia 2022 roku zostaną wprowadzone kolejne zmiany w ramach Polskiego Ładu.  Do tej pory osoby prywatne mogły wybrać, czy chcą rozliczać uzyskiwane przychody na ryczałcie, czy stosując zasady ogólne. Od 2022 roku jedyną dostępną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  

 Najem prywatny – Co się zmieni? 

Przewiduje się wprowadzenie jednolitych zasad opodatkowania przychodów ze źródła tj. Z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Wszyscy podatnicy osiągający przychody z tego tytułu będą stosowali takie same zasady opodatkowania tych przychodów. Będą one opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt dla przychodów z tego tytułu nie ulega zmianie i będzie wynosił 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł. Różnicę odczują najbardziej te osoby, które korzystając ze skali podatkowej zamierzają prowadzić kosztowne remonty lub zakupić wyposażenie i chcą takie wydatki zaliczyć w koszty.  

Brak obowiązku zgłoszeniowego 

W 2022 roku nie ulegnie zmianie brak obowiązku zgłoszeniowego do urzędu skarbowego faktu opodatkowania najmu prywatnego. Nadal nie będzie trzeba składać specjalnych oświadczeń o wyborze ryczałtu do opodatkowania najmu prywatnego.  

Przepis skierowany do małżonków  

Nowelizacja będzie zawierała przepis przejściowy dla małżonków. Oświadczenia złożone na podstawie przepisów ustawy PIT będą traktowane jak oświadczenia złożone na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie. Co to oznacza? Małżonkowie, którzy przed 1 stycznia 2022 roku korzystali z zasady opodatkowania całości dochodów przez jednego z nich na podstawie przepisów ustawy PIT będą nadal korzystali z tej zasady przy opodatkowaniu, od 1 stycznia 2022 roku, całości przychodu przez jednego z małżonków ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie będą tym samym obowiązani składać w tym zakresie kolejnego oświadczenia, z uwagi na objęcie, od 1 stycznia 2022 roku, przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT wyłącznie opodatkowaniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Warto wiedzieć 

Powyższe regulacje będą obejmować wyłącznie najem prywatny. Zmiany nie będą dotyczyły źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody z wynajmu hali magazynowej w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej