Zerowy PIT dla osób pracujących i wychowujących co najmniej 4 dzieci

Spis treści

Od 1 stycznia 2022 roku rodzina z czwórką dzieci nie zapłacą podatku. To kolejna zmiana w Polski Ładzie, która zdaniem rządzących ma za zadanie pomóc polskim rodzinom. Dzięki niej większość rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, przestanie płacić PIT. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1.01.2022 r.  

Zerowy PIT 

Zwolnione będą przychody podatnika do 85 528 zł rocznie osiągnięte: 

  • z umów zlecenia, 
  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, 
  • z działalności gospodarczej niezależnie od tego, jak będzie opodatkowana. 

Ze zwolnienia będzie mógł skorzystać podatnik będący: 

  • rodzicem,  
  • opiekunem prawnym, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu, lub umowy zawartej ze starostą.  

Plusy dla małżonków 

Rodzice z czwórką dzieci będą mogli skorzystać na nowej kwocie wolnej od podatku, wyższym progu PIT, dotychczasowej uldze na dzieci oraz wspólnym rozliczeniu. Ulga dla klasy średniej również wchodzi w grę. Limit zwolnienia z PIT będzie przysługiwał każdemu z rodziców oddzielnie, więc dla dwojga pracujących rodziców łącznie wyniesie on 171 056 zł rocznie. Po dodaniu kwoty wolnej od podatku limit wyniesie 231 056 zł. Małżonkowie będą mogli się wspólnie rozliczyć i skorzystać z ulgi na dzieci, co oznacza, że przy czwórce dzieci kwota wyniesie 6926,28 zł i będzie można ją odliczyć od składek ZUS, a dodatkowo od zapłaconej składki zdrowotnej.  

Najwięcej na zmianach skorzystają ci rodzice, którzy oboje pracują.  

Zerowy PIT dla rodzin nie dla każdego 

Wprowadzany w Polski Ładzie zerowy PIT dla rodzin z czwórką i więcej dzieci jest mocno okrojony. Z nowej ulgi nie skorzystają zarabiający na wynajmie, umowach o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menadżerskich czy członkowie zarządu z powołania. Ulgi nie dostaną również osoby mające tylko zyski ze sprzedaży akcji, mieszkań czy żyjący z dywidend.  

Limit dochodu  

Limit dochodowy jest kolejnym ograniczeniem w zerowym PIT dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Różni się on od sposobu rozliczania podatku dochodowego: 

  • 85 528 zł – dla osób, które rozliczają się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, 
  • 115 528 zł – osoby rozliczające się na zasadach ogólnych,  
  • 231 056 zł – przy rozliczeniu wspólnym małżonków z czwórką dzieci 

Po przekroczeniu tych kwot będzie pobierany podatek.  


Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej