Pakiet mobilności

Pakiet mobilności – 20 sierpnia 2020 roku wprowadzono pierwsze zmiany. Pojawiła się m.in. możliwość odbycia dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd oraz możliwość przedłużenia czasu jazdy przez kierowcę o 1 lub 2 godziny, jeśli wraca do bazy. Ponadto kierowca powinien wrócić do swojego mieszkania lub miejsca siedziby nie rzadziej, niż co 4 tygodnie oraz odpoczynki czterdziestopięciogodzinne powinny odbywać się w hotelu, a nie w kabinie pojazdu.  

Kolejne zmiany zostaną wprowadzone w życie 2 lutego 2022 roku. Co czeka kierowców i ich pracodawców? 

 

Pakiet mobilności – co to? 


Pakiet mobilności to zestaw przepisów mających regulować transport drogowy w ramach Unii Europejskiej. Proponowane zmiany mogą mieć ogromny wpływ na sytuację polskich firm transportowych. Największa rewolucja, która zwłaszcza dotyczy międzynarodowych przewoźników wejdzie w życie od lutego 2022 roku.  

Jakie zmiany w pakiecie mobilności od 2 lutego 2022 roku? 


Przewoźników czeka drastyczny wzrost kosztów, jeśli polskie przepisy nie ulegną zmianie. Mogą one wzrosnąć od 20 do nawet 100%. Zmiana dotyczy również wynagrodzenia. Na terenie wspólnoty kierowcom będzie trzeba płacić pełne wynagrodzenie minimalne adekwatne do kraju, w którym wykonują usługę, a wyłączone z tego będą przejazdy tranzytowe. Przepisy będą również dotyczyć przejazdów kabotażowych, natomiast nie obejmą transportu bilateralnego z i do Polski.  

Minimalne wynagrodzenie kierowcy 

Płaca minimalna dla kierowcy w Niemczech czy Francji jest znacznie wyższa niż w Polsce. Oznacza to, że zmiany najmocniej uderzą w Polskę i kraje, które mają minimalną płacę na podobnym poziomie lub niższym. W takiej sytuacji pracodawca albo zapewni wyższą wypłatę albo będzie zmuszony do szczegółowego wyliczania wynagrodzenia minimalnego w poszczególnych krajach Unii.  

Diety i ryczałty kierowców 

Dodatki z tytułu podróży służbowych nie będą uznawane za część wynagrodzenia, chyba że zostaną opodatkowane i ozusowane. Oznacza to, że jeśli do tej pory podstawa kierowcy wynosiła 3,5 tyś. zł brutto, teraz będzie wynosić około 10 tyś. zł brutto. Wszystko to będzie miało niebagatelny wpływ na ZUS, który na tym skorzysta.  

Oddelegowanie zamiast podróży służbowej  

Propozycja Ministerstwa to uchylenie przepisów o podróży służbowej, a także związanych z tym wypłat diet i ryczałtów. Całe wynagrodzenie zostanie opodatkowane i ozusowane. W ten sposób kierowca nie będzie jeździł w podróży służbowej, a co za tym idzie nie będą przysługiwały mu świadczenia z tego tytułu. Jeśli pracownik będzie zarabiał 7 tyś zł ,,na rękę’’, pracodawca poniesie koszt w wysokości 11 800 brutto. Jest to nadal bardzo dużo, dlatego firmy przewozowe, żeby nie stracić podwyższą opłaty za swoje usługi. Najkorzystniejszą opcją dla pracodawców w rozliczaniu czasu pracy będzie opcja łączona. Kierowca w transporcie kabotażowym i międzynarodowym byłby pracownikiem delegowanym i dotyczyłyby go przepisy pakietu mobilności, a kiedy wykonywałby przewozy tranzytowe lub bilateralne dostawałby wypłatę z nieopodatkowaną dietą i ryczałtem.  

Co jeszcze się zmieni? 

20.02.2022  

  • powrót każdego pojazdu do centrum operacyjnego firmy w kraju siedziby raz na co najmniej 8 tygodni, 
  • po wykonaniu 3 operacji kabotażowych na terenie danego kraju, przez 4 dni będą wstrzymane kolejne operacje kabotażowe, 
  • obowiązek wpisu kraju w tachografie po przekroczeniu granicy (tylko w UE).   

20.05.2022 

  • posiadanie licencji na przewóz drogowy będzie wymagane dla pojazdów już od 2,5 tony DMC, 
  • wymóg zabezpieczenia finansowego na pierwszy pojazd 1800 euro, na każdy kolejny 900 euro, 
  • obowiązkowa wymiana na tachografy inteligentne drugiej generacji w transporcie międzynarodowym,  
  • montaż tachografów w nowych pojazdach – 2 lata po wejściu w życie przepisów technicznych (sierpień 2023).  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej