Istnieje możliwość założenia spółki komandytowej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Głównym powodem zakładania tego typu działalności jest to, że zakładamy spółkę komandytową, której komplementariuszem, zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli odpowiada całym swoim majątkiem. My jako osoba fizyczna, zostajemy komandytariuszem, czyli odpowiadamy do wysokości sumy komandytowej. Prowadzenie takiej formy prawnej spółki ma swoje plusy i minusy. Nie da się sformułować uniwersalnej odpowiedzi na pytanie – czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze spółką komandytową? Zawsze odpowiedź będzie uzależniona od indywidualnego przypadku.
Jaka jest różnica pomiędzy komandytariuszem, a komplementariuszem?
Komplementariusz to wspólnik w spółce komandytowej, który odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem – czyli do wysokości kapitału, jeśli mamy do czynienia ze spółką kapitałową w roli komplementariusza. Minimalna kwota kapitału spółki z o.o. to 5000,00 PLN. Komandytariusz to wspólnik, który w spółce komandytowej, odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej.
Jakie są plusy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej?
Ograniczona odpowiedzialność
Jedną z zalet prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej jest to, że będąc komplementariuszem w tej spółce odpowiadamy za zobowiązania bez ograniczeń. Natomiast, jeśli tą rolę przydzielimy spółce z o.o., a my jako osoba fizyczna będziemy komandytariuszem to odpowiadać będziemy tylko i wyłączenie do wysokości sumy komandytowej, która jest ustalana w umówię spółki (Kodeks Spółek Handlowych nie określa minimalnej wysokości sumy komandytowej w spółce komandytowej). Łączymy zatem zalety opodatkowania podatkiem liniowym przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności spółki z o.o.
Brak konieczności podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym
Podczas rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej wyznaczamy podział przyszłych, ewentualnych zysków. Możemy wówczas ustalić bardzo duży procent udziału w zysku dla komandytariusza, a mały procent zysków dla komplementariusza, w skutek tego jako osoba fizyczna odbierając dywidendę będziemy płacili tylko podatek dochodowy dla osób fizycznych (PIT). Ze względu na różny sposób oceny fikcyjności umowy spółki komandytowej przez sądy zaleca się minimalny udział komplementariusza na poziomie 10%. W tej sytuacji komandytariusz może mieć 90% zysków opodatkowanych liniowo. Warto zaznaczyć, że jeśli chcemy odebrać dywidendę jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musimy zapłacić podatek dochodowy podwójnie (wpierw podatek dochodowy od osób prawnych CIT, a później podatek dochodowy od osób fizycznych PIT).
Jakie są minusy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej?
Trzeba prowadzić pełną księgowość w obydwu spółkach
Gdy zakładamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółkę komandytową jesteśmy zobligowani, żeby prowadzić pełną podwójną księgowość. Musimy ją prowadzić dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. Przy okazji informujemy, że naszym klientom spółkę z o.o. w tej konstrukcji obsługujemy w symbolicznej cenie 100,00 PLN netto miesięcznie przy założeniu, że pełni ona rolę jedynie komplementariusza w spółce komandytowej i nie prowadzi odrębnej działalności gospodarczej.
Dodatkowe koszty założenia
Podczas tworzenia konstrukcji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, musimy oczywiście oprócz założenia spółki z o.o. Założyć dodatkowo spółkę komandytową, wiążą się z tym dodatkowe koszty takie jak:
– Opłata sądowa – 500 PLN (250 PLN, jeśli zakładamy spółkę komandytową przez Internet),
– Opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym – 100 PLN,
– Taksa notarialna – zależna od wartości przedmiotu czynności notarialnej,
– Podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości wniesionego aportu.
Wspólnicy w spółce komandytowej muszą płacić składki ZUS oraz ubezpieczenie społeczne
Gdy prowadzimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp. K. to musimy liczyć się z tym, że jako wspólnik tego podmiotu będziemy musieli płacić składki ZUS oraz ubezpieczenie zdrowotne. Kolejnym minusem jest to, że jako wspólnik spółki komandytowej nie możemy skorzystać z tak zwanego “małego ZUS”, czyli ulgi w płaceniu składek przewidzianej dla nowych działalności.
Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k ma swoje plusy i minusy, a opłacalność jej założenia jest zawsze określana indywidualnie – czasem warto, czasem nie. Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej zalecamy skonsultowanie się z naszym biurem rachunkowym w celu indywidualnej analizy waszego przypadku. Nasza firma może również pomóc w założeniu spółki z o.o., założeniu spółki komandytowej, późniejszej rejestracji tych spółek do CRBR, zarejestrowaniu spółki komandytowej do VAT, a także obsłudze księgowej obydwu spółek (przypominamy, że spółka z o.o. obsługiwana jest w promocyjnej cenie). ????
Kontakt z naszym biurem jest następujący:
Tel:+48537726726
Email: sekretariat@warido.com
Wycena usług księgowych
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.