Zbliżają się roczne rozliczenia podatku PIT za rok 2020 i warto wiedzieć, czy jakieś, a jeśli tak to które ulgi podatkowe, a także odliczenia od podatku PIT nam przysługują. Zapraszamy do naszego artykułu, w którym opisujemy ulgę, która obowiązuje od zeszłego roku – ulgę termomodernizacyjną.
Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje
Odliczenia od podatku PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej można dokonać w pełnej kwocie wydatku. Odliczeniu podlega zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2018 r. Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489). wykaz wygląda następująco:
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ulga ta nie dotyczy właścicieli mieszkań w blokach, a także właścicieli lokali komercyjnych w budynkach innych niż mieszkalne jednorodzinne.
Budynek mieszkalny jednorodzinny – definicja
Z definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego dostępnego na Wikipedii wynika, że jest to:
Budynek mieszkalny jednorodzinny (domek jednorodzinny, willa, dom jednorodzinny wolnostojący, dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, bliźniak) – budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Przeznaczenie takiego budynku na cele inne niż mieszkaniowe nie pozbawia właściciela prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna a wynajem budynku
Ulga termomodernizacyjna przysługuje również w przypadku wynajmowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego innej osobie. Oczywiście wówczas tylko właściciel może skorzystać z w/w ulgi, gdyż lokator (najemca) nie posiada prawa własności.
Ulga termomodernizacyjna a modernizacja budynków przynależnych, np. garażu
Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje w przypadku modernizacji termicznej budynków typu garaże, stodoły itp., jeżeli nie stanowią one jednej bryły z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Oznacza to, że muszą być one scalone z tym budynkiem.
Kwota do odliczenia – brutto czy netto?
Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków, które spełniają w/w wymogi, mają możliwość odliczenia wyłącznie kwoty netto (VAT nie podlega odliczeniu od podatku PIT), natomiast osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej mogą odliczyć pełną kwotę – brutto.
Ulga termomodernizacyjna a amortyzacja nieruchomości
Jeśli przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych (zalicza budynek do kosztów podatkowych), a termomodernizacja zwiększy wartość budynku to opisywania ulga nie przysługuje. Jeśli natomiast odpisy nie są dokonywane to nie ma przeszkód, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Gdzie należy wykazać ulgę?
Ulgę należy wykazać w deklaracji PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Jeśli kwota ulgi przewyższa dochody to i tak należy ją wykazać w pełnej wartości. Nadwyżka może być rozliczana w kolejnych latach (maksymalnie 6 lat).
Jaki jest limit ulgi termomodernizacyjnej?
Na jednego podatnika został nałożony limit w wysokości 53000 zł brutto (netto dla podatników VAT czynnych). Jeśli małżonkowie są współwłaścicielami to limit jest podwajany.
Newsletter
Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach podatkowych.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.