Odliczenia od PIT – Ulga termomodernizacyjna

ulga termomodernizacyjna

Zbliżają się roczne rozliczenia podatku PIT za rok 2020 i warto wiedzieć, czy jakieś, a jeśli tak to które ulgi podatkowe, a także odliczenia od podatku PIT nam przysługują. Zapraszamy do naszego artykułu, w którym opisujemy ulgę, która obowiązuje od zeszłego roku – ulgę termomodernizacyjną.

Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje

Odliczenia od podatku PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej można dokonać w pełnej kwocie wydatku. Odliczeniu podlega zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2018 r. Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489). wykaz wygląda następująco:

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ulga ta nie dotyczy właścicieli mieszkań w blokach, a także właścicieli lokali komercyjnych w budynkach innych niż mieszkalne jednorodzinne.

Budynek mieszkalny jednorodzinny – definicja

Z definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego dostępnego na Wikipedii wynika, że jest to:

Budynek mieszkalny jednorodzinny (domek jednorodzinny, willa, dom jednorodzinny wolnostojący, dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, bliźniak) – budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Przeznaczenie takiego budynku na cele inne niż mieszkaniowe nie pozbawia właściciela prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna a wynajem budynku

Ulga termomodernizacyjna przysługuje również w przypadku wynajmowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego innej osobie. Oczywiście wówczas tylko właściciel może skorzystać z w/w ulgi, gdyż lokator (najemca) nie posiada prawa własności.

Ulga termomodernizacyjna a modernizacja budynków przynależnych, np. garażu

Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje w przypadku modernizacji termicznej budynków typu garaże, stodoły itp., jeżeli nie stanowią one jednej bryły z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Oznacza to, że muszą być one scalone z tym budynkiem.

Kwota do odliczenia – brutto czy netto?

Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków, które spełniają w/w wymogi, mają możliwość odliczenia wyłącznie kwoty netto (VAT nie podlega odliczeniu od podatku PIT), natomiast osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej mogą odliczyć pełną kwotę – brutto.

Ulga termomodernizacyjna a amortyzacja nieruchomości

Jeśli przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych (zalicza budynek do kosztów podatkowych), a termomodernizacja zwiększy wartość budynku to opisywania ulga nie przysługuje. Jeśli natomiast odpisy nie są dokonywane to nie ma przeszkód, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Gdzie należy wykazać ulgę?

Ulgę należy wykazać w deklaracji PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Jeśli kwota ulgi przewyższa dochody to i tak należy ją wykazać w pełnej wartości. Nadwyżka może być rozliczana w kolejnych latach (maksymalnie 6 lat).

Jaki jest limit ulgi termomodernizacyjnej?

Na jednego podatnika został nałożony limit w wysokości 53000 zł brutto (netto dla podatników VAT czynnych). Jeśli małżonkowie są współwłaścicielami to limit jest podwajany.

Newsletter

Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach podatkowych.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcow

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
kryteria-i- warunki-przyznawania-emerytury-pomostowej

Kryteria i warunki przyznawania emerytury pomostowej

W świetle ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku, emerytura pomostowa stanowi świadczenie finansowe, które należy się osobom zatrudnionym w warunkach określanych jako specjalne lub o niezwykłym charakterze. Kto może ubiegać się o emeryturę pomostową? Odpowiedź znajduje się w naszym artykule.

Czytaj więcej »
leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.