Test przedsiębiorcy, czyli krucjata MF przeciw jednoosobowym działalnościom gospodarczym

Test dla przedsiębioców - jdg a bycie przedsiębiorcą

Ministerstwo Finansów jest w trakcie prac nad testem dla przedsiębiorców. Będzie to sposób weryfikacji czy dana osoba jest przedsiębiorcą czy tylko wystawia raz w miesiącu fakturę jednemu “pracodawcy”. Co na ten temat sądzą eksperci? Jakie jest prawdopodobieństwo zmiany przepisów? Jak będzie wyglądał test dla przedsiębiorców?

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce przeprowadzić taki test?

Według Wiceministra Finansów – Filipa Świtały – jednoosobowe działalności gospodarcze i forma ich opodatkowania to jeden z problemów polskiego systemu podatkowego:

Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji. Wielu kontrahentów to dywersyfikacja ryzyka, naturalna dla przedsiębiorczości: a skoro tak, to w działalności tej najwyraźniej chodzi o zapłacenie niższych podatków i składek.

Jaka jest skala tego zjawiska?

Według MF wśród jednoosobowych działalności gospodarczych można by wyodrębnić grupę 166 000 osób, które wykorzystują aktualne przepisy do płacenia mniejszych składek i podatków.

Na czym miałby polegać test przedsiębiorcy?

Szef Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski informuje, że są już wykonywane prace nad stworzeniem takiego testu, jednak nie zdradza żadnych szczegółów. Podkreśla natomiast, że nawet mysz się nie prześliźnie, dając do zrozumienia tym samym, że dziurki tego “sita” będą bardzo małe.

 

Jakie jest zdanie ekspertów na temat weryfikacji JDG formą testu?

Eksperci podchodzą do całego tematu krytycznie. Joanna Tyrowicz – ekspertka ośrodka badawczego GRAPE – w wypowiedzi dla ,,Rzeczpospolitej” okazała swoje zdziwienie odnośnie zajmowania się akurat tą kwestią przez Ministerstwo Finansów:

Nie rozumiem, dlaczego MF marnuje czas i energię na 166 tys. osób, które zamiast 32 proc. PIT płacą 19. Mamy w finansach państwa znacznie poważniejsze problemy, jak demografia i brak zbilansowania systemu emerytalnego.

Natomiast ekspert BCC Michał Borkowski, w wypowiedzi dla dziennika ,,Rz” stwierdził, że:

Gdy urzędnik bierze się za przedsiębiorczość, nic dobrego z tego nie wynika.

A następnie cały pomysł podsumował następująco:

Taki „test przedsiębiorcy” to chybiony pomysł. To, że ktoś wystawia co miesiąc tylko jedną fakturę dla jednej firmy wcale nie przesądza, iż nie jest to działalność gospodarcza.

Podsumowanie

Kolejne uszczelnienia polskiego systemu podatkowego wydają się już być przesądzone, a osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i pracujące w systemie B2B mogą w niedługim czasie się o tym przekonać. Warto śledzić ten temat i być na bieżąco – zachęcamy do zapisania się do nowego Newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

leasing-na-gruncie-vat-i-pit-a-poprawne-ksiegowanie

Leasing na gruncie VAT i PIT a poprawne księgowanie

Leasing jest unikatową formą umowy handlowej, umożliwiającą przedsiębiorcom korzystanie z wyposażenia, które nie zostało zakupione bezpośrednio, ale jest niezbędne dla działalności firmy. Ta metoda zdobycia aktywów może być atrakcyjna dla właścicieli firm, których budżet nie pozwala na jednorazowe pokrycie pełnych kosztów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że umowa leasingu niesie ze sobą określone koszty i ma wpływ na obciążenia podatkowe zarówno w kontekście VAT, jak i podatku dochodowego. Poznaj kluczowe informacje dotyczące prawidłowego księgowania leasingu!

Czytaj więcej »
roczne-rozliczenie-skladki-zdrowotnej-za-2023

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023

Należna składka za ubezpieczenie zdrowotne za 2023 może być niższa lub wyższa od zapłaconej. W związku z tym niemal każdy przedsiębiorca musi zrobić roczne rozliczenie składki zdrowotnej do wykazania ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak je wykonać i kiedy mija termin.

Czytaj więcej »
najem-indywidualny-kiedy-jest-wymagany-rachunek

Najem indywidualny – kiedy jest wymagany rachunek?

Najem nieruchomości może być źródłem stabilnego dochodu, jednak zarządzanie nim wiąże się z obowiązkami podatkowymi i biurokratycznymi, które mogą wydawać się zawiłe. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który wyjaśni, kiedy i dlaczego wystawienie rachunku lub faktury jest wymogiem prawym, a kiedy możemy to zignorować. Ten artykuł jest niezbędnym zasobem dla każdego, kto chce profesjonalnie zarządzać najmem prywatnym i zrozumieć swoje obowiązki.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.