20 kwietnia 2021 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która brzmi następującą – ,,W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie sześciu miesięcy po dniu ich odwołania nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe’’.
Przedawnienie a prawa człowieka
W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjmuję się fakt, że przedawnienie karalności nie jest prawem człowieka, dlatego podatnik, który uchyli się od uiszczenia zobowiązań podatkowych, nie może oczekiwać, że przepisy będą respektować naruszenie obowiązującego prawa. Przedawnienie stanowi instrument polityki kryminalnej, a więc ustawodawca może dostosować zakres tej instytucji do aktualnej szczególnej sytuacji społecznej.
Co oznaczają w praktyce podatki bez przedawnienia?
Nowelizacja, która została przyjęta spowoduje zawieszenie przedawnienia, a tym samym organ podatkowy będzie miał więcej czasu na pobór nieuregulowanych zobowiązań przez podatników względem fiskusa. Nowelizacja przewiduje również, że do czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie ustawy oraz kar orzeczonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosowane będą przepisy o przedawnieniu w brzmieniu nadanym tą ustawą, chyba że termin przedawnienia już upłynął. Może to sprawić, że prawo zadziała wstecz i zostaną zastosowane przepisy dotyczące przedawnienia obowiązujące w nowym brzmieniu art.115zzs(1) Kodeksu karnego.
Przepisy wejdą w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku nowelizacji ustawy Kodeks karny.
Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.