KLIKNIJ PONIŻEJ I SPRAWDŹ PORADNIK 2024!
LINK: Jak wypełnić PCC-3 formularz i kiedy należy go złożyć?
W Polsce od umowy pożyczki należy odprowadzić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Można jednak tego uniknąć stosująć wybieg kilka kilometrów od nas – a konkretnie przenosząc transakcję do Czech – tam podatek wynosi 0%.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych
Autor: dr inż. Aleksander Wala
(tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) umowa pożyczki, jako czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Oznacza to, że od umowy pożyczki zgodnie z w/w ustawą należy odprowadzić podatek 2% – obowiązek spoczywa na pożyczkobiorcy.
Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku kiedy pożyczkodawca i pożyczkobiorca wykonują umowę za granicą. Wystarczy podpisać umowę pożyczki na terenie np. Czech. Dla bezpieczeństwa dobrze gdyby środki przeznaczone na pożyczkę w dniu zawarcia umowy znajdowały się za granicą i zostały też przelane na zagraniczny rachunek pożyczkobiorcy (lub w jakikolwiek sposób udokumentować przekazanie środków za granicą). W takim przypadku nie ma obowiązku odprowadzania „polskiego” PCC. Potwierdzenie tego faktu znajduje w interpretacji indywidualnej z dnia 12 listopada 2008 r. Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/436-96/08/RS.
W Czechach jeśli pożyczki dokonują osoby fizyczne nieprowadzące działalności nie ma z tego żadnych konsekwencji podatkowych. Jeśli robią to podmioty gospodarcze powinny naliczyć jedynie odsetki które podlegają opodatkowaniu. W sprawach szczegółów zapraszamy do kontaktu.
Tak więc polskiemu fiskusowi dziękujemy…
Autor treści: Monika Dzik
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszych najnowszych wpisów:
Oferta Warido
- Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!