Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć roczne sprawozdanie finansowe za 2025 i zeznanie CIT-8?

kiedy-sporządzić-podpisać-zatwierdzić-i-złożyć-roczne-sprawozdanie-finansowe-za-2025-i-zeznanie-CIT-8?
Zleć nam sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego oraz CIT-8 na czas, aby uniknąć kar! Skontaktuj się z nami już teraz!

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Roczne sprawozdanie finansowe to najważniejszy dokument podsumowujący sytuację finansową spółki z o.o. Jego sporządzenie, podpisanie i złożenie musi odbyć się zgodnie z określonymi zasadami i w terminie. Za niezłożenie sprawozdania finansowego grożą sankcje karnoskarbowe i odpowiedzialność karna. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak dopełnić tych obowiązków, aby uniknąć konsekwencji prawnych.

Sprawozdanie finansowe – obowiązek sporządzania

Zasady sporządzania sprawozdań finansowych reguluje ustawa o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem do składania dokumentu zobowiązane są wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe (z nielicznymi wyjątkami). 

Sprawozdanie finansowe sporządza kierownik jednostki. W myśl ustawy jest nim (są nimi):

członkowie lub członek zarządu w spółkach z o.o. i S.A.,

wspólnicy – w spółkach cywilnych, jawnych i partnerskich,

komplementariusze – w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych,

likwidatorzy, syndycy, zarządcy – w postępowaniu upadłościowym.

Sprawozdanie finansowe – terminy 2025

Termin na sporządzenie sprawozdania finansowego to najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. W większości spółek jest nim 31 grudnia, a więc dokument musi być gotowy do 31 marca kolejnego roku. Tym samym – termin na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2024 mija 31 marca 2025.

Przygotowane sprawozdanie musi być zatwierdzone, podpisane i złożone we właściwym rejestrze (w przypadku spółek z o.o. jest nim KRS). Termin na sporządzenie sprawozdania finansowego nie jest tożsamy ze złożeniem dokumentu.

Ustawa przewiduje trzy daty graniczne związane ze sprawozdaniem. Na:

sporządzenie dokumentu – jest czas do 31 marca,

zatwierdzenie sprawozdania – do 30 czerwca,

złożenie (wysłanie) sprawozdania – w ciągu 15 dni od zatwierdzenia (przykładowo: spółki, które zatwierdzą dokument 30 czerwca, mają czas na złożenie go do 15 lipca; te, które zatwierdzą sprawozdanie np. 10 kwietnia, muszą je przekazać do 25 kwietnia itd.).

Sprawozdanie finansowe 2025 – kto podpisuje?

Sprawozdanie finansowe podpisuje kierownik jednostki i osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (np. główna księgowa).

Jeżeli zarząd spółki jest wieloosobowy, sprawozdanie może podpisać jedna osoba wchodząca w skład organu. Warunek jest taki, że pozostali członkowie złożą oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania prawne (lub odmówią pisemnie złożenia takiego oświadczenia).

Jak złożyć sprawozdanie finansowe spółki w 2025?

Sprawozdanie finansowe musi mieć postać elektroniczną (dokument w wersji papierowej nie funkcjonuje w obiegu od 2018 r.) i format pliku XML. Osoby odpowiedzialne za podpisanie, popisują sprawozdanie profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Sprawozdanie można bezpłatnie złożyć przez Portal Rejestrów Sądowych a dokładniej RDF – Repozytorium Dokumentów Finansowych. Biuro rachunkowe może wspierać przedsiębiorców w tej procedurze, co pozwala uniknąć błędów w składaniu sprawozdań.

Tak naprawdę do KRS składa się nie tylko sprawozdanie finansowe – czyli dokument z bilansem, rachunkiem zysków i strat itp. Do sprawozdania rocznego spółki dołącza się:

sprawozdanie z działalności oraz płatności na rzecz administracji publicznej,

uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego do KRS oraz o podziale zysku bądź pokryciu straty,

opinię biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego.

Uwaga – w zależności od sytuacji spółki lista załączników może być szersza, więc warto się upewnić przed złożeniem sprawozdania, czy wszystkie potrzebne dokumenty są przygotowane.

Nowe struktury logiczne sprawozdań finansowych

Sprawozdanie finansowe należy przygotować wg konkretnej struktury logicznej. Co jakiś czas ta struktura się zmienia. Tak samo było jesienią 2024, więc sprawozdanie w 2025 (za 2024) trzeba przygotować wg innej struktury niż zeszłoroczne. 

Zmiana struktury dotyczy zmian w opisie elementów rachunku zysków i strat, ponadto część elementów została usunięta. Najlepiej sprawdzić, czy korzystasz z właściwej struktury na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/aplikacja/. To rządowe narzędzie zweryfikuje, czy zeznanie zostało sporządzone wg aktualnego wzorca. Księgowość online daje możliwość szybkiego i łatwego dostosowania dokumentów do wymagań.

Zeznanie CIT-8 za 2024

Złożenie sprawozdania finansowego to nie jedyny obowiązek spółek. Są one także zobligowane do składania formularza CIT-8. Dokument ten służy do wykazania wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w danym roku podatkowym oraz obliczenia należnego podatku.

Kiedy mija termin złożenia CIT-8 w 2025 roku?

Termin na złożenie deklaracji CIT-8 upływa z końcem trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. Zatem dla spółek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oznacza to, że deklarację za rok 2024 muszą złożyć do 31 marca 2025.

Jak złożyć formularz CIT-8?

Od kilku lat obowiązuje zasada, że deklaracja CIT-8 musi być składana w formie elektronicznej. Oznacza to, że trzeba przesłać wypełniony formularz za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Deklaracja musi być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Do formularza CIT-8 mogą być wymagane załączniki takie jak CIT-8/O (informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych od podatku) czy CIT-D (informacja  o otrzymanych lub przekazanych darowiznach). 

Warto również pamiętać, że wraz z deklaracją CIT-8 spółki z o.o. są zobowiązane do zapłacenia należnego podatku. Płatność powinna zostać dokonana w tym samym terminie, co złożenie deklaracji, czyli do 31 marca 2025.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.