Jak złożyć sprawozdanie BDO za 2024 rok w 2025?

jak-złożyć-sprawozdanie-BDO-za-2024-rok-w-2025-?
Złóż sprawozdanie BDO bez stresu! Masz czas do 17 marca 2025 r., ale nie ryzykuj błędów i kar. Zleć to nam – przygotujemy i wyślemy sprawozdanie za Ciebie! Skontaktuj się już dziś!

Napisz: sekretariat@warido.com
lub zadzwoń: +48 537 726 726

Spis treści

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to ważne narzędzie do monitorowania gospodarki odpadami w Polsce. Jego głównym celem jest zapewnienie przejrzystości i kontroli nad przepływem odpadów oraz wspieranie firm w spełnianiu wymogów prawnych. Sprawozdanie odpadowe to jeden z najważniejszych elementów tej sprawozdawczości. Nieterminowe złożenie dokumentu może skutkować karami finansowymi.

Jeżeli masz obowiązek złożyć sprawozdanie odpadowe za 2024, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, kiedy mija termin w 2025. 

Obowiązek składania sprawozdania BDO – kogo dotyczy?

Zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, każdy podmiot wytwarzający odpady inne niż komunalne, prowadzący ich zbieranie lub przetwarzanie, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów oraz składania rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. 

Jeżeli jesteś zarejestrowany w BDO, ale w 2024 nie wytworzyłeś ich i nie przetwarzałeś, nie masz obowiązku składania tzw. sprawozdania zerowego w 2025.

Sprawozdanie BDO za 2024 – termin w 2025

Standardowy termin składania sprawozdania upływa 15 marca każdego roku. Jednak w 2025, ze względu na to, że 15 marca wypada w sobotę, termin został przesunięty na poniedziałek, 17 marca 2025. To oznacza, że masz dwa dodatkowe dni na przygotowanie i złożenie sprawozdania.

Należy przy tym dodać, że w przypadku zakończenia działalności,  sprawozdanie za odpady należy złożyć w ciągu 7 dni.

Jak złożyć sprawozdanie BDO w 2025?

Sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 obejmuje 13 rozdziałów i składa się z  31 tabel, które należy wypełnić danymi na podstawie ewidencji odpadów. Przed przystąpieniem do sporządzania dokumentu upewnij się, że masz kompletne i dokładne dane dotyczące rodzajów i ilości wytworzonych odpadów, sposobu ich zagospodarowania oraz informacje o podmiotach, którym przekazałeś odpady.

Informacje, które będziesz musiał podać w sprawozdaniu obejmą dane dotyczące masy i rodzaju odpadów oraz sposób gospodarowania nimi. Jeżeli Twoja firma przetwarza odpady, konieczne będzie wskazanie danych o instalacjach i urządzeniach służących do ich przetwarzania odpadów. Każde sprawozdanie BDO musi zawierać inne informacje, zależne od profilu działalności przedsiębiorstwa – w zależności od tego czy prowadzisz gastronomię, punkt handlowy, czy np. zarządzasz odpadami medycznymi, podajesz inne dane. 

Złożenie sprawozdania odpadowego zacznij od zalogowania do indywidualnego konta w systemie BDO. Następnie wybierz adres miejsca, w którym wytwarzane są odpady. Wejdź w zakładkę Sprawozdawczość, a następnie w Sprawozdawczość o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami i wybierz Nowe sprawozdanie.

W sprawozdaniu BDO wskaż okres sprawozdawczy, odbiorcę dokumentu i podaj adres e-mail i numer telefonu służbowego, po czym zapisz. Wpisz adres wytwarzania odpadów, a pozostałe pola powinny uzupełnić się automatycznie.

Po zapisaniu danych cofnij się do listy działów. W zależności od profilu Twojej działalności uzupełnij konkretne informacje dotyczące ilości i innych danych dotyczących odpadów. Pola nie mogą pozostać puste, aby dokument mógł być wysłany, zatem wpisz 0 tam, gdzie stan był zerowy. Przygotowane sprawozdanie za odpady wyślij i pobierz UPO. 

Status sprawozdania „złożone” oznacza, że zostało ono złożone, ale niekoniecznie urząd je otrzymał (ze względu np. na awarię sieci), dlatego ważne jest pobranie UPO. Z kolei status „zatwierdzone” oznacza, że urząd zaakceptował Twój sprawozdanie.

Sporządzenie sprawozdania BDO może być skomplikowane. Problemem jest mnogość danych i ich różny zakres w zależności od profilu działalności. W razie kłopotów zachęcamy do skorzystania z pomocy jakie oferuje biuro rachunkowe – pomoże w wypełnieniu tego obowiązku.

Uproszczona ewidencja odpadów a sprawozdanie odpadowe

Niektóre firmy mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów. Oznacza to, że nie muszą one wystawiać KEO (Karty Ewidencji Odpadów), a jedynie KPO (Karty Przekazania Odpadów). Prowadzenie uproszczonej ewidencji odpadów nie zwalnia jednak z konieczności składania rocznych sprawozdań.

Korekta sprawozdania BDO

Jeśli zauważysz błąd w złożonym sprawozdaniu, możesz złożyć korektę w ciągu 5 lat (niezależnie od statusu dokumentu). Pamiętaj, że korekta sprawozdania BDO za jeden okres może pociągnąć konieczność skorygowania innego. 

Możliwa jest też sytuacja, kiedy organ kontrolny wykryje nieprawidłowości i wezwie Cię do złożenia korekty. Będziesz miał 14 dni na jej wykonanie. Urzędy weryfikują informacje zawarte w sprawozdaniach za poprzedni rok do 30 września kolejnego roku.

H2: Kara za niezłożenie sprawozdania BDO za 2024 lub złożenie po terminie

Brak złożenia sprawozdania lub przekroczenie terminu (w 2025 jest nim 17 marca) podlega karze grzywny od 20 do 5 000 zł. Zatem lepiej złożyć dokument w terminie i – w razie zauważenia nieprawidłowości – skorygować go niż nie złożyć w ogóle.

Warto przy tym dodać, że można zostać także ukaranym za inne przewinienia związane obowiązkami BDO – m.in. za nieprowadzenie ewidencji czy też za brak umieszczania numeru rejestrowego BDO na fakturach.

Autor treści: Justyna Czerwińska 

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.  

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.