Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca ma obowiązek podpisać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy, jednak dobrze wiemy, że nie zawsze tak to wygląda i pracownik zatrudniany jest ,,na czarno”. Podobnie jak z ,,wypłatą pod stołem’’ – pracodawca umawia się z pracownikiem, że część wynagrodzenia zostanie przekazana w gotówce, bez rozliczania i ewidencjonowania. To rozwiązanie dla pracodawcy jest korzystne, ale dla pracownika już mniej.
Fiskus wprowadza nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli zostaną ujawnione okoliczności, z których wynika, że pracownik jest zatrudniony nielegalnie bądź otrzymuje część wynagrodzenia ,,pod stołem’’, konsekwencje poniesie pracodawca.
Przychód u pracodawcy
Pracodawca, który zatrudnia ,,na czarno’’ będzie musiał odliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracownik nie zapłaci podatku od wynagrodzenia pobieranego na czarno, natomiast pracodawca zostanie obciążony w zakresie podatku dochodowego.
Wynagrodzenie za pracę na czarno będzie wyłączone z kosztów
Konsekwencje po stronie kosztów uzyskania przychodów również poniesie pracodawca. Wyłączone mają być:
- różnica między wynagrodzeniem faktycznie wypłaconym, a wynagrodzeniem oficjalnym,
- składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia i od części nieujawnionego wynagrodzenia.
Składki ubezpieczeniowe – obciążenie pracodawcy
Jeżeli zostanie zatwierdzony przypadek nielegalnego zatrudnienia lub podstawy wymiaru składek zostaną zaniżone (składki emerytalne, rentowe i chorobowe) wtedy w całości z własnych środków opłacane są one przez pracodawcę.
Pracownik
Pracownik, który zostanie nielegalnie zatrudniony nie straci prawa do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych (składki będą pokrywane w całości przez pracodawcę), co więcej nielegalne przychody, które nie zostały ujawnione będą zwolnione z PIT.
Pełna ochrona dla osób zatrudnionych może budzić wiele wątpliwości. Pójście na taki układ wynika z porozumienia stron, a więc zarówno pracownik jak i pracodawca wyrażają na to zgodę. Czy na pewno więc odpowiedzialność powinna ponosić tylko jedna strona?
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.