Wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów związanych to jedno z kolejnych rozwiązań Polskiego Ładu, które ma wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego. Takie świadczenia zostały nazwane ,,ukrytymi dywidendami’’ i uwzględniono je jako nową kategorię podatkową.
Czym jest ukryta dywidenda?
Dywidenda wypłacana przez wspólników podlega opodatkowaniu oraz nie może być uznana za koszty spółki. Z tego powodu zdarza się, że wspólnicy próbują uzyskiwać faktyczne wynagrodzenie od zysków spółki innymi sposobami, np. z tytułu określonych świadczeń na ich rzecz, które można potraktować jako koszty uzyskania przychodu.
Koszty
Koszty poniesione przez podatnika będącego spółką, jeśli stanowią ukrytą dywidendę i są poniesione na rzecz podmiotu powiązanego, nie stanowią kosztu podatkowego.
Koszt stanowi ukrytą dywidendę, jeżeli:
- jego wysokość lub termin poniesienia wydatku jest uzależniony od osiągnięcia zysku lub wysokości tego zysku,
- racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany, przy czym należy pamiętać o stosowaniu przepisów o dokumentacji cen transferowych
- koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika (akcjonariusza) lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem (akcjonariuszem) przed utworzeniem podatnika.
Jednocześnie ustawa stanowi, że punktów 2 i 3 nie stosuje się, jeśli suma kosztów stanowiących ukrytą dywidendę jest niższa niż kwota zysku brutto uzyskanego w danym roku obrotowym.
Podsumowanie
Mimo, że przepisy wchodzą w życie w 2023 roku, firmy powinny już teraz przyjrzeć się swoim rozliczeniom ze wspólnikami i innymi podmiotami powiązanymi. Warto wziąć pod uwagę rewizję warunków transakcji. Warto nie zapomnieć także o historycznych transakcjach, w szczególności, gdy doszło do przeniesienia własności.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.