Konsultacje w sprawie podatkowej części Polskiego Ładu powoli dobiegają końca – wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że Polski Ład pojawi się na obradach rządu już w drugim tygodniu września. Osoby prowadzące działalność odczują duże zmiany, w następstwie czego nasuwają się przemyślenia związane z przekształceniem formy prowadzonej działalności i jak tego dokonać.
Przekształcenie formy prowadzonej działalności – czy to możliwe?
Przekształcenie prawne są przewidziane w Kodeksie spółek handlowych. Przekształcenie formy prowadzonej działalności to płynna zmiana formy prawnej dotychczasowej działalności gospodarczej, bez konieczności jej likwidacji.
Przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie z głównie z powodów związanych z rozwojem działalności lub kwestii finansowych, by np. zoptymalizować prowadzoną działalność.
Nie każdą formę prawną można swobodnie przekształcić w inną. Nie może zostać przekształcona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Dopuszczalne są przekształcenia:
- spółki osobowej w spółkę kapitałową,
- spółki kapitałowej w spółkę osobową,
- spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
- spółki osobowej w inną spółkę osobową.
Z czym wiąże się przekształcenie formy prowadzonej działalności?
Przekształcenie jest dopuszczone przez prawo i może nastąpić na każdym etapie prowadzenia własnego biznesu. Ustawodawca nie uwzględnia w tej kwestii zakresu czasowego, zatem przekształcenie może nastąpić na każdym etapie prowadzenia własnego biznesu, nawet po miesiącu prowadzenia własnego biznesu. Z kolei, podstawową zasadą jaka rządzi procesem przekształcenia jest zasada kontynuacji. Wynika z niej, że:
- przekształconej spółce przysługują te same prawa i obowiązki, dzięki czemu jest możliwa płynna kontynuacja działalności bez konieczności aneksowania zawartych umów;
- przekształcona spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały jej przyznane przed przekształceniem (chyba że ustawa lub wydana decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej);
- wspólnicy przekształcanej spółki stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Jak przebiega przekształcenie formy prowadzonej działalności?
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych przedsiębiorca w celu przekształcenia musi spełnić konkretne wymogi. Kluczowe etapy procesu przekształcenia obejmują:
- przygotowanie planu przekształcenia wraz z załącznikami
- zgłoszenie planu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego
- złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia – ten obowiązek dotyczy przekształcenia formy prawnej w spółkę akcyjną oraz przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą planującego przekształcić tę działalność w spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną
- podwójne zawiadomienie wspólników spółki o przekształceniu
- zawiadomienie pracowników o przejściu zakładu pracy,
- podjęcie uchwały o przekształceniu spółki
- złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację przekształcenia spółki
- rejestrację przekształcenia w KRS.
Przekształcenie formy prowadzonej działalności – jak tego dokonać?
Przekształcenie jest procesem złożonym, wymaga także indywidualnej analizy sytuacji gospodarczej i finansowej przedsiębiorstwa. Wszystkie powyższe czynności wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej oraz podatkowej, proces ten warto powierzyć doświadczonym specjalistom. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat przekształcenia – zapraszamy do kontaktu. Wyjaśnimy i przeprowadzimy przez cały proces przekształcenia, tak aby Państwa firma mogła swobodnie działać.
Indywidualną wycenę naszych usług można uzyskać wypełniając krótki i prosty formularz wyceny znajdujący się w zakładce “Wycena usług“. Zapraszamy!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.