Spis treść
Polski Ład został przypieczętowany przez Sejm i niesie ogromne zmiany dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań i coraz więcej z nich decyduje się na przekształcenie formy swojej działalności w spółkę. Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o.?
3 modele przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej
- przekształcenie w jednoosobową spółkę z o.o., która może ulec dalszym przekształceniom
- wniesienie całego przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności dla nowej spółki – sp. o.o. lub spółki komandytowej
- stopniowe wygaszanie jednoosobowej działalności na rzecz nowo powstałej spółki.
Jednoosobowa spółka z o.o.
Osoba fizyczna wpisana do CEIDG może przekształcić formę prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie staje się skuteczne z datą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Rozwiązanie to ma zalety i zostało wyrażone w regulacji Kodeksu Spółek Handlowych. Nie wpływa na istniejące umowy zawarte przez przedsiębiorcę, przez co nie jest konieczne zawieranie umów ponownie lub ich aneksowanie. Co więcej, kontrahent nie musi wyrażać zgody na wejście spółki z o.o. w prawa przekształconego przedsiębiorcy. Nie zmienia tego nawet zastrzeżenie w umowie zakazu tzw. cesji.
Dotychczasowe uprawnienia administracyjno-prawne (koncesje, zezwolenia, ulgi) przechodzą automatycznie na spółkę. Ważne jest również, że wspólnik spółki nie odpowiada za zobowiązania spółki, jest ona ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Należy jednak pamiętać, że w jednoosobowej spółce występuje jeden wspólnik i zostaje on również powołany na jedynego członka zarządu i tym samym ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu
Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych takich jak: urządzenia, maszyny, nieruchomości i inne oraz składników niematerialnych: koncesje, zezwolenia, decyzje administracyjne. Składniki te tworzą całość i mogą zostać wniesione do nowo utworzonej spółki w drodze jednej czynności prawnej jako wkład niepieniężny inaczej zwany aportem. Przedsiębiorca, który działa w formie JDG staje się wspólnikiem nowej spółki, a wysokość jego wkładu stanowi odpowiednik wartości przenoszonego przedsiębiorstwa.
W przypadku, gdy składniki majątku przedsiębiorcy przechodzą na nową spółkę jako całość, nie dochodzi do sukcesji uniwersalnej to znaczy, że spółka nie nabywa praw i obowiązków, które przysługują przedsiębiorcy zorganizowanemu jako JDG. Niezbędne jest ponownie wystąpienie o ich wydanie. Dochodzi wtedy do czasowego ograniczenia przedsięwzięć wymagających posiadania zezwoleń czy koncesji.
Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia przedmiotu aportu do spółki następuje przekształcenie. Wymagana jest forma pisemna z notarialnie poświadczonymi podpisami. Ważna jest także kwestia przejścia praw i obowiązków, które wynikają z umów zawartych przez przedsiębiorcę. W wyniku przekształcenia ulegają one rozszczepieniu. Prawa, które przysługują przedsiębiorcy przechodzą na nowo utworzoną spółkę. Obowiązki przechodzą na spółkę z zastrzeżeniem wymogu uzyskania akceptacji drugiej strony umowy.
Wygaszenie jednoosobowej działalności gospodarczej
To rozwiązanie jest najbardziej pracochłonne. Przy jego zastosowaniu nie dochodzi do automatycznego przejęcia wszystkich praw i obowiązków przedsiębiorcy.
Spółka, która powstała musi wszystkie umowy z dotychczasowymi kontrahentami zawrzeć na nowo, a przedsiębiorca musi te dotychczasowe umowy rozwiązać. Można uprościć tą procedurę dokonując zmiany podmiotowej w zakresie każdej z umów za pośrednictwem umowy cesji. Wszystkie decyzje administracyjne, w tym koncesje i zezwolenia nie przechodzą na nowo utworzoną spółkę. Trzeba wystąpić z wnioskiem o ich wydanie.
Dokonana czynność zostanie zakwalifikowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, kupujący, czyli spółka, będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 23%. Każda transakcja sprzedaży składnika majątku również będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, nawet jeśli przedsiębiorcy przy jego zakupie nie przysługiwało prawo do jego odliczenia. Nowo utworzona spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem od jednoosobowej działalności gospodarczej składników majątkowych.
Jaką formę przekształcenia wybrać?
Procedura przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest procesem złożonym. Należy dokładnie przeanalizować indywidualną sytuację gospodarczą i finansową przedsiębiorstwa. Pomoże to w wyborze najlepszej formy dla przeprowadzenia procesu.
W obecnych czasach przekształcenie przedsiębiorstwa, które się rozwija w spółkę prawa handlowego jest opłacalne. Mimo, że na początku koszty są spore, plusy płynące z dokonanych zmian znacząco je przewyższą. Ważne również w biznesie jest bezpieczeństwo, dlatego w procesie przekształcania zalecane jest skorzystanie z porad i usług profesjonalisty.
Poznaj naszą usługę – księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.