Podatek od sprzedaży detalicznej – zielone światło dla Polski

Podatek od sprzedaży detalicznej podatek od handlu biuro rachunkowe online

16.05.2019 Sąd Unii Europejskiej rozstrzygnął spór pomiędzy Polską a Komisją Europejską, który dotyczył uruchomienia przez Polskę tzw. podatek od sprzedaży detalicznej. KE uznała, że jest to niedozwolona pomoc publiczna, jednak Sąd UE zadecydował, że jest to stanowisko błędne. Tym samym dał Polsce zielone światło na ponowne pobieranie podatku handlowego.

Jakie będą stawki podatku od sprzedaży detalicznej (podatku od handlu)?

Projekt ustawy z września 2016 mówi o wprowadzeniu dwóch stawek podatku handlowego – 0,8% od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Dlaczego podatek od handlu jeszcze nie zaczął obowiązywać?

Komisja Europejska we wrześniu 2016 wszczęła postępowanie przeciwko Polsce i uniemożliwiła wprowadzenie podatku. KE argumentowała wówczas, że podatek będzie pomagał mniejszym sklepom, a to zostanie zinterpretowane jako pomoc publiczna, a także miała zastrzeżenia odnośnie procedury wprowadzenia nowego podatku jakoby była ona niezgodna z prawem.

Czy podatek od handlu zostanie wprowadzony w życie?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Premier Morawiecki w czwartkowej wypowiedzi dla dziennikarzy podkreślił słuszność takiej ustawy i wprowadzenia takiego podatku:

 

Dziś Trybunał Sprawiedliwości zawyrokował, że mieliśmy rację, kiedy proponowaliśmy pewne progi, które w inny sposób traktują wielkich, którzy mają ogromny kapitał za sobą, a w inny sposób traktują tych, którzy starają się swoimi własnymi siłami przetrwać na rynku – drobny handel, małe sklepy, sklepy rodzinne.

Kto straci, a kto skorzysta?

Stracą oczywiście duże markety, które z pewnością zaczną otwierać sklepy w ramach franczyzy i w małych formatach. Mogą również zacząć zawiązywać się sieci spółek, które pozwolą uniknąć podatku. Skorzystają małe sklepy, które nie osiągną wymaganego progu 17 mln i nie będą objęte podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Podsumowanie

Wyrok w prawdzie nie jest ostateczny i Komisji Europejskiej przysługuje od niego odwołanie (w ciągu dwóch miesięcy), ale odwołanie może dotyczyć jedynie aspektów formalnych wyroku Sądu UE, a nie jego treści. Jeśli KE zdecyduje się to zrobić, wówczas sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej