W ostatnim czasie głośno jest na temat projektu przepisów wprowadzających podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych, ze względu, jak czytamy, na ich “agresywny charakter optymalizacji podatkowych”. Nikt jednak nie wspomina o spółkach jawnych, których te przepisy również mogą dotyczyć i wówczas zostaną one opodatkowane podatkiem CIT. Kiedy spółka jawna może zostać opodatkowana podatkiem CIT? Co zadecyduje o opodatkowaniu spółek jawnych?
Spółki jawne – ryzyko opodatkowania podatkiem CIT
Jeśli spółka jawna, której udziałowcami są nie tylko osoby fizyczne, a również osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) nie poinformuje urzędu skarbowego o tym fakcie przed upływem roku obrotowego to zapłaci podatek CIT. Urząd skarbowy chce wiedzieć, kim są wspólnicy oraz kto pośrednio osiąga dochody z danej spółki. Przekazana informacja do urzędu skarbowego powinna zawierać m.in. dane adresowe oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Do którego urzędu skarbowego należy złożyć informację o wspólnikach spółki jawnej?
Jeśli przepisy wejdą w życie w takiej formie, w jakiej są obecnie przygotowywane to informację będzie należało złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółki jawnej.
Ponadto informacja będzie musiała trafić do urzędów skarbowych właściwych dla wspólników danej spółki jawnej.
Do kiedy należy złożyć informację o wspólnikach spółki jawnej, by nie płacić podatku CIT?
Projekt ustawy przewiduje ostateczny termin na 31 stycznia 2021 roku. Termin ten dotyczy spółek, których roku obrotowy kończy się 31 grudnia 2020 roku.
Co w sytuacji, gdy informacja zostanie dostarczona po terminie?
W projekcie odpowiedź na to pytanie nie została udzielona, jednak z pozostałych przepisów wynika, że jeśli informacja zostanie złożona w skarbówce po terminie to spółka jawna już do końca swojej egzystencji będzie podatnikiem CIT. Jedynym wyjściem będzie jej likwidacja.
Podsumowanie
Naszym zdaniem spółki jawne zostaną przez polskie prawo zbyt surowo potraktowane i bezpodstawnie podejrzane o oszustwa. Urząd skarbowy doskonale wie, z jakich źródeł polskie spółki prawa handlowego czerpią zyski i takie dodatkowy obowiązek dla spółek jawnych jest zbędny.
Ponadto zgodnie z art. 306d Ordynacji Podatkowej urząd skarbowy nie może żądać danych, które już posiada. Jak doskonale wiadomo do tych danych skarbówka już ma dostęp, więc jest to sprzeczne z aktualnie obowiązującym prawem.
Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w zmieniających się przepisach!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.