Obniżenie stawki VAT od 2022?

Obniżenie stawki VAT od 2022 roku - biuro rachunkowe Warido

Ministerstwo Finansów w najnowszej wersji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa prognozuje spadek długu publicznego liczonego metodą unijną do 40,6% PKB w 2022 roku. W 2021 ma to być 42,9% PKB – zgodnie z ustawą o VAT ma to skutkować obniżeniem stawki podatku od towarów i usług o 1 pkt procentowy. Czy są na to realne szanse?

Prognozy Ministerstwa Finansów a rzeczywistość

Na koniec roku 2018-go dług publiczny wyniósł 48,9% PKB. W WPFP ekonomiści zwracają uwagę na dosyć optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego w roku 2019 – 4% PKB, a także kolejnych latach – w 2020 roku miałoby to być 3,7% PKB, w 2021 3,4% PKB, a w 2022 3,3% PKB.

Zdaniem ekspertów w przyszłym roku będzie to 3,4% PKB, które w kolejnych latach spadnie do 2,8% PKB – jedną z przyczyn ma być spowolnienie strefy euro (głównie Niemiec).

Czy pro-socjalna polityka państwa pozwoli na obniżenie stawki VAT?

Deficyt w finansach państwa w 2019 roku ma wynieść 1,7% PKB mimo “Piątki Kaczyńskiego” – są to oczywiście jedynie zapewnienia Ministerstwa Finansów, a dopiero zakończenie roku 2019-go zweryfikuje trafność tych prognoz.

Warto napisać tutaj o kolejnym ambitnym planie, gdyż zdaniem MF już w 2020 roku ma wystąpić nadwyżka w finansach państwa – 0,2% PKB. Z pewnością taki wynik przyczyniłby się pozytywnie do zmniejszenia długu publicznego zmniejszając potrzeby pożyczkowe państwa, a to natomiast do osiągnięcia wymaganych 43% PKB długu publicznego, które zgodnie z ustawą o VAT jest czynnikiem bezpośrednio zmniejszającym stawki podatku o 1 pkt procentowy oraz przy różnicy pomiędzy deficytem finansów publicznych a celem deficytu (1% PKB) jest mniejsza niż 6%, a taki rezultat jest już w tym momencie osiągnięty.

Podsumowanie

Do takich obietnic i prognoz należy zawsze podchodzić z dystansem, jednak jest cień nadziei na obniżenie stawki podatku VAT od 2022 roku, po tym jak w 2021 roku GUS poda oficjalne dane. Wówczas rozpocznie się procedura zmiany stawki podatku VAT, która będzie obowiązywała od 01.01.2022 roku.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »