Czy twoje biuro rachunkowe poinformowało cię o tym, że rok 2021 i 2022 przyniesie zmiany w Kodeksie Pracy. Nowy Kodeks Pracy ma wprowadzić więcej dni urlopowych dla niektórych pracowników, ułatwić pracę zdalną i wyrównać zarobki kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. Zostanie również wydłużony urlop ojcowski, a skrócony urlop macierzyński. Zmianą, która już obowiązuje jest wzrost najniższej krajowej. Od 1 stycznia 2021 roku wynosi ona 2800 zł brutto. Jakie jeszcze zostały wprowadzone lub zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie Pracy?
Pełny wymiar urlopu dla wszystkich pracowników
Nowelizacja Kodeksu Pracy, którą planuje rząd ma znieść konieczność osiągnięcia 10-letniego stażu pracy do otrzymania urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze 26 dni. Bez względu na staż pracy wszystkim pracownikom przysługiwałby wówczas pełny wymiar urlopu.
2 miesiące urlopu tacierzyńskiego (ojcowskiego)
Parlament Europejski wydał dyrektywę, która wprowadza zrównanie urlopu tacierzyńskiego (ojcowskiego) z macierzyńskim. Ma to umożliwić kobietom szybszy powrót do pracy w ramach projektu Work-time balance. Nowy urlop ojcowski ma trwać aż 2 miesiące. W tym wypadku oczywiście urlop macierzyński byłby skrócony o 2 miesiące. Polska ma czas na wprowadzenie tych zmian do sierpnia 2022 roku.
Zmiany Kodeksu Pracy w zakresie pracy zdalnej
Nowelizacja Kodeksu Pracy ma również wprowadzić obowiązek dla pracodawcy przekazania pracownikowi pracującemu zdalnie nowej karty ryzyka zawodowego oraz obowiązek przygotowania informacji zawierającej zasady BHP wykonywania pracy zdalnej uwzględniające wpływ tej pracy na wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy. Osoba pracująca zdalnie ma również złożyć oświadczenie, że miejsce, w którym wykonuje swoje obowiązki zawodowe, zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracownik pracujący zdalnie może zostać skontrolowany.
Równe zarobki dla kobiet i mężczyzn
Zdarza się, że kobiety wykonujące taką samą pracę na danym stanowisku zarabiają mniej niż mężczyźni. Obecna różnica ta sięga nawet 19%. Zmiana Kodeksu Pracy ma wprowadzić obowiązek równej płacy bez względu na płeć, rasę i orientację. Jeśli kobieta wykonując te same zadania będzie zarabiała mniej od kolegi z pracy, będzie mogła pozwać pracodawcę do sądu pracy. Pracodawcy, którzy nie dostosują się do nowego Kodeksu Pracy, mogą otrzymać grzywnę lub nawet kilka lat więzienia.
Podsumowanie
Najbliższe miesiące mają przynieść kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Te, które wejdą w życie szczegółowo opiszemy w naszych kolejnych publikacjach. Zapraszamy do zapisania się do newsletter’a i bycia na bieżąco! Skorzystaj z naszych usług kadrowo-płacowych.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.