Najważniejsze zmiany podatkowe w 2021 roku

najważniejsze zmiany podatkowe w 2021 roku

Zmiany podatkowe w 2021 roku to gorący temat już niemal od połowy 2019 roku. Część z nich miała zacząć obowiązywać już w roku 2020, jednak z powodu epidemii COVID-19 zostały odłożone w czasie. Jakie zmiany w przepisach podatkowych czekają na nas w 2021 roku?

Ryczałt – kto może z niego korzystać w 2021 roku?

Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przyczynią się do tego dwie zmiany :

· Limit przychodów uprawniających do ryczałtu wzrośnie z 250 tyś. euro do 2 mln euro

· Zostaną zniesione ograniczenia dla wolnych zawodów; prawo do płacenia ryczałtu zyskają między innymi : adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa, psychologowie i fizjoterapeuci, którzy do tej pory nie mogli wybrać tej formy opodatkowania.

Zostaną obniżone najwyższe stawki ryczałtu:

· Z 20% do 17% od przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach

· Z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, na przykład reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych.

Stawka ryczałtu od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wyniesie natomiast 10%.

Jak rozliczyć firmowy najem w 2021 roku?

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości będą mogli wybrać opodatkowanie ryczałtem.

Od 2021 roku przedsiębiorcy będą mogli płacić :

· Podatek według skali, czyli stawek 17% i 32%, od nadwyżki dochodów ponad 85 552zł,

· Podatek liniowy według stawki 19% niezależnie od wysokości dochodów,

· Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tyś. zł.

Jeśli wybierzesz ryczałt od najmu, zapłacisz podatek od całości przychodu, bez pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu, takie jak : odpisy amortyzacyjne, koszty remontu, odsetki od kredytu, wydatki związane z utrzymaniem wynajmowanych nieruchomości.

9% CIT – kto może z niego korzystać w 2021 roku?

W 2021 roku więcej przedsiębiorców skorzysta z obniżonej stawki 9% CIT, zamiast podstawowej 19%. To efekt podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu, do którego można stosować preferencję.

Stawkę 9% CIT będą płacić przedsiębiorcy :

· Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (w pierwszym roku działalności)

· Mający status małego podatnika ( czyli przychody z poprzedniego roku podatkowego poniżej 2 mln euro )

Stawka 9% ma zastosowanie wyłącznie do dochodów z działalności operacyjnej. Dochody z zysków kapitałowych podlegają opodatkowaniu stawką 19%.

CIT estoński – zmiany podatkowe w 2021 roku

Firma, która inwestuje wypracowany zysk i nie wypłaca dywidendy wspólnikom, nie zapłaci podatku dochodowego.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest zysk netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom albo akcjonariuszom. Estoński CIT pozwoli na zmniejszenie obowiązków związanych z obliczeniem i zapłaceniem podatku, ponieważ nie będzie konieczności ustalania przychodów i kosztów w rozumieniu ustaw podatkowych oraz konieczności płacenia comiesięcznych zaliczek na podatek.

Z nowego rozwiązania skorzystają :

· Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

· Spółki akcyjne

Zainteresowani muszą spełnić warunki takie jak :

· Roczny przychód poniżej 100 mln zł ( razem z VAT )

· Udziałowcami/akcjonariuszami mogą być tylko osoby fizyczne

· Zatrudnienie co najmniej 3 osób; mali podatnicy mogą zatrudnić jedną osobę

· Brak możliwości posiadania przez spółkę udziałów w innych spółkach

· Wzrost inwestycji w środki trwałe o 15% w okresie dwuletnim lub o 33% w okresie czteroletnim; z wyłączeniem między innymi samochodów osobowych oraz innych składników majątku służących głównie celom osobistym

· Mniej niż połowa przychodów pochodzących z tzw. dochodów pasywnych.

Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy, jeśli nadal będzie spełniał kryteria.

Spółki zapłacą podatek według stawek :

· 25% ( obecnie 19% )

· 15% dla małych podatników ( obecnie 9% )

Stawki te będzie można obniżyć o 5 punktów procentowych ( do poziomu 20% i 10% ) w zależności od poziomu zrealizowanych nakładów inwestycyjnych. Poza tym wspólnik będzie mógł odliczyć od swojego podatku część tego, co zapłaciła spółka.

Newsletter – zmiany podatkowe w 2021 roku

Zachęcamy do zapisania się do newsletter’a naszego biura rachunkowego i bycia na bieżąco w najważniejszych zmianach podatkowych w 2021 roku!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej