Limit przychodów a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2021 roku

Limit przychodów a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2021 roku

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych występuje w momencie przekroczenia limitu przychodów w wysokości 2 000 000 euro w poprzednim roku obrotowym. Dokonując przeliczenia, według średniego kursu euro z dnia 1 października 2020 roku, limit ten na rok 2021 będzie wynosić 9 030 600 PLN. Wynika z tego, że jednostki, których przychody netto w roku poprzednim przekroczą ten limit, będą zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe w 2021 roku.

Limit decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2021 r.

Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. wraz z ustawą o podatku od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. wskazują, podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Podmioty, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy wynikają ze sprzedaży produktów, towarów oraz operacji finansowych wyniosły więcej niż 2 000 000 euro (9 030 600 PLN).
Mogą to być:
– spółki partnerskie,
– osoby fizyczne,
– spółki cywilne osób fizycznych,
– spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku,
– przedsiębiorstwa w spadku działające w oparciu o Ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629),
– spółki jawne osób fizycznych.

Czy nastąpiła zmiana limitu w porównaniu z rokiem 2020?

Limit przychodów netto, który obowiązywał od 01.01.2020 roku do 31.12.2020 po przekroczeniu którego powstawała konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosił 8 746 800. Oznacza to, że w 2021 limit, od którego należy prowadzić pełną księgowość wzrósł o 283 800 PLN. Wynika z tego, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w roku 2021 prawdopodobnie będzie dotyczył mniejszej ilości firm.

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych

Niektórzy właściciele firm decydują się na takie rozwiązanie nawet jeśli nie przekroczą limitu przychodów, od którego prowadzenie ksiąg rachunkowym jest konieczne. Głównym powodem takiej decyzji jest fakt, że dzięki prowadzeniu pełnej księgowości przedsiębiorcy posiadają większą kontrolę nad ogólnymi finansami firmy jak i każdą pojedynczą transakcją. Właściciel firmy otrzymuje możliwość dokonania dokładnej analizy rachunków zysku i strat w przedsiębiorstwie, co znacznie ułatwia mu podejmowanie ważnych decyzji związanych z rozwojem. 

Pełna księgowość oznacza również konieczność stosowania się do rozporządzeń znajdujących się w ustawie o rachunkowości. System księgowania jest bardziej skomplikowany i wymaga poświęcenia większej ilości czasu, co przekłada się to na wyższe koszty księgowe.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych ma swoje wady i zalety. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy dany przedsiębiorca powinien się na to zdecydować się na tę zmianę. Przed podjęciem tej decyzji przedsiębiorca powinien przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Podsumowanie

Limit przychodów na rok po którego przekroczeniu powstanie konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych w roku 2021 wyniesie 2 000 000 euro (9 030 600PLN). Limit ten wzrósł o 283800 PLN w stosunku do roku poprzedniego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z decyzją czy dla Twojej firmy korzystne będzie dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych lub poszukujesz biura rachunkowe to zapraszamy do kontaktu.

Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej