Umowa o dzieło a zgłoszenie do ZUS w 2021 roku?

umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS

ZUS w 2021 roku będzie kontrolował zasadność umów o dzieło i decydował, czy dana umowa o dzieło podlega oskładkowaniu analogicznie do umowy zlecenie. Aktualnie projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej jest na etapie konsultacji społecznych, jednak jest to jedynie akt wykonawczy do ustawy z 31 marca 2020 r. w sprawie COVID-19 (poz. 568), która wprowadziła od 1 stycznia 2021 r. obowiązek raportowania umów o dzieło przez płatników składek ZUS (lub osoby fizyczne) zlecające wykonanie dzieła osobie, która nie jest pracownikiem.

Zgłaszanie umów o dzieło do ZUS

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zakłada, że do ZUS będzie trzeba zgłosić wszystkie osoby, z którymi pracodawca zawrze umowę, a które nie są jego pracownikami. Na zgłoszenie do ZUS osoby na umowie o dzieło będzie 7 dni, a służyć do tego ma druk RUD. Następnie umowy będą wykazane na koncie płatnika, a ZUS będzie weryfikował czy od danej umowy o dzieło należy odprowadzić składki ZUS czy nie. Od decyzji ZUS będzie można się odwoływać.

Czemu ma służyć ewidencja w ZUS umów o dzieło?

Rzecznik ZUS w swojej wypowiedzi podkreśla, że taka ewidencja umów o dzieło ma służyć celom analityczno-statystycznym i być wykorzystywana podczas kierowania kolejnych środków wsparcia.

Naszym zdaniem z kolei takie statystki prowadzić powinien raczej GUS niż ZUS i prawdopodobnie cały rejestr ma ułatwić kontrolerom ZUS dostęp do danych o zawieranych umowach cywilnoprawnych, które na ten moment nie są nigdzie rejestrowane.

Jaka jest kara za niezgłoszenie do ZUS umowy o dzieło?

Za niezgłoszenie do ZUS umowy o dzieło nałożona może zostać kara w wysokości do 5000,00 PLN. Zmiana przepisów w tym zakresie dotyczy ponad 2 milionów płatników.

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej