Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur. Chodzi o wprowadzenie możliwości wystawiania faktur elektronicznych, e-faktur. Nowe przepisy mają wdrożyć Krajowy System e-Faktur (KSeF), początkowo dla chętnych, a w 2023 obligatoryjnie.
Krajowy System e-Faktur
Wiceminister Jan Sarnowski, w komunikacie Ministerstwa Finansów Wdrożenie e-faktur określił jako: “kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa”. Pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 2 lipca 2021 r.). Założenia? Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i możliwości wystawiania/otrzymywania za pomocą tego systemu, nowego rodzaju faktu: faktur ustrukturyzowanych.
E-faktura, faktura ustrukturyzowana czy faktura elektroniczna?
E-faktura będzie jedną z form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących faktur elektronicznych. Czym różnić się będzie od tej ostatniej? W nowej wersji projektu ustawy wprowadzono zmianę w samej definicji faktury ustrukturyzowanej. Zlikwidowano zapis stanowiący o tym, że faktura ustrukturyzowana jest rodzajem faktury elektronicznej. Obecnie, faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w KSeF.
Prócz wystawiania w systemie KSeF można wskazać jeszcze jedną istotną różnicę pomiędzy fakturą ustrukturyzowaną a fakturą elektroniczną. Faktura ustrukturyzowana będzie miała jednolity format – XML. Ujednolicenie powodowane jest chęcią automatyzacji procesu fakturowania i księgowania transakcji, a także zmniejszenia liczby błędów.
Krajowy System e-Faktur – korzyści
Wprowadzenie KSeF i faktur ustrukturyzowanych wiązać się będzie z korzyściami:
- Przyspieszenie – skorzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT o jedną trzecią, a więc termin zwrotu skróci się, z 60 na 40 dni.
- Standaryzacja – e-faktury będą wystawiane według jednolitego wzorca oraz pojawi się możliwość oznaczania ich przydzielonym numerem i dokonania weryfikacji zgodności z ustalonym wzorem.
- Bezpieczeństwo – e-faktura przechowywana będzie w systemie KSeF przez 10 lat.
- Akceptacja – wystawca faktury otrzyma komunikat potwierdzający, że faktura została wystawiona, odrzucona lub nie ma możliwości jej wystawienia.
- Zmniejszenie przesyłu dokumentów – podatnicy, którzy wdrożą u siebie e-faktury nie będą musieli przesyłać na żądanie organów skarbowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).
Rząd zapowiedział, że początkowo podatnicy będą mogli korzystać z e-faktur dobrowolnie, jednak począwszy od 2023 roku e-faktura będzie obowiązkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało już roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT), aby powoli umożliwić podatnikom dostosowanie swoich systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji, która wprowadzona zostanie 1 stycznia 2022 roku.
Robocza wersja struktury FA_VAT jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej.
Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w zmieniających się przepisach dotyczących twojej firmy!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.